1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
3 years ago
12

Dion puts seven tenths of his allowance into savings each month what fraction of his saving doesnt go in

Mathematics
1 answer:
S_A_V [24]3 years ago
5 0

Answer:

\frac{3}{10} of his allowance doesn’t go into Dion’s savings.

Step-by-step explanation:

We know that \frac{7}{10} of Dion’s savings is going into his savings.

Since the denominator is “10” we know that \frac{10}{10} is the fraction that represents all of his allowance money.

So, we would subtract \frac{7}{10} from \frac{10}{10}.

\frac{10}{10} - \frac{7}{10} = \frac{3}{10}

You might be interested in
Can anyone plz help me
ser-zykov [4K]

Answer:

C. Veggie Delight

Step-by-step explanation:

1/5 is 20 cents so 40 cents make a pound then you compare them to the rest.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please it’s question 33
shtirl [24]
I don’t see anything. What is the problem.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the domain of the function.
pav-90 [236]
Domain \ of \ \frac{\sqrt{x + 3}}{(x + 8)(x - 2)}=(-3\leq x < 2) \cup (2 < x < \infty)

i.e. x ≥ –3, x ≠ 2
4 0
3 years ago
The measure of angle A is 68°. The measure of angle B is 22°. Which statement best describes the relationship between these two
stellarik [79]

Answer:

They are complementary angles.

Step-by-step explanation:

The sum of their measurements equals 90 degrees.

3 0
3 years ago
2x + y -z=9<br> -x + 6y + 2z =- 17<br> 5x + 7y +z = 4
Effectus [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

What is y?

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 99 PLZ HELP BRAINLIEST Which strategy would not correctly solve this story problem?
    10·1 answer
  • A car salesman earns 8.6% on the sale of a car priced at 24,990. What is his take home pay that day?
    9·1 answer
  • Find the area of the irregular figure. I've been stuck on this for awhile. Please help and explain how you did it.
    12·2 answers
  • Please help me :) once again
    12·2 answers
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • A publisher reports that 42%42% of their readers own a particular make of car. A marketing executive wants to test the claim tha
    5·1 answer
  • Alice sleeps an average of 9 hours per night. A cat can sleep up to 20 hours per day. About how many more hours does a cat sleep
    15·1 answer
  • Tickets to a school play cost $3 for students and $8 for adults. on opening night, $1840 was collected and 360 tickets sold. use
    14·1 answer
  • The school band is ordering customized stickers to support the band. The cost for 100 stickers is $110.00 and the cost for 200 s
    7·2 answers
  • Quadrilateral JKLM is a parallelogram. What is the m kjn
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!