1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
2 years ago
11

A circular tablecloth covers a table with a diameter of 5 feet.The tablecloth hangs down an extra 6 inches al around.How much tr

im is needed to put around the edges of the tablecloth?Use 3.14 for pI and round your answer to the nearest hundre
Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]2 years ago
4 0

Answer:

25.12

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A swimming pool measures 35 feet wide by 50 feet long. What is the ratio of the length to the perimeter in simplest form? Perime
mario62 [17]
L:P = L:2(L+W) = 50:2(50+30) = 50:160 = 5:16
8 0
3 years ago
The vertex angle of isosceles triangle is 110. what are the measures of the base angles
alexgriva [62]
Two sides are equal in an isosceles triangle. This means that the angle both sides make with the third side must be the same. Since the angles in a triangle add up to 180°, you can subtract 110° from 180° and divide your answer by two. The resulting number will be the measure of each of the two unknown angles
3 0
2 years ago
Please help! I will give Brainliest!<br> Who is correct?
soldi70 [24.7K]

90% of people marry there 7th grade love. since u have read this, u will be told good news tonight. if u don't pass this on nine comments your worst week starts now this isn't fake. apparently if u copy and paste this on ten comments in the next ten minutes you will have the best day of your life tomorrow. you will either get kissed or asked out in the next 53 minutes someone will say I love you

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Toben bought ​ 512 ​ pounds of chicken, which cost $3.50 per pound.
Ludmilka [50]
Hello!

1 pound = $3.50

To find the cost of 512 pounds, we must multiply the cost per pound by the total amount of pounds:

3.50 * 512 = 1,792

ANSWER: The total cost of the chicken was $1,792.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rationalize the denominator of square root of negative 9 over open parentheses 4 minus 7 i close parentheses minus open parenthe
Deffense [45]
A calculator shows
\dfrac{\sqrt{-9}}{(4-7i)-(6-6i)}=\dfrac{3i}{-2-i}=-3\cdot\dfrac{i(2-i)}{2^2+1^2}\\\\=\dfrac{-3-6i}{5}
8 0
3 years ago
Other questions:
  • John bought an antique model car priced at $72 she also had to pay 5% sales tax what was the total amount she paid
    11·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • 8y - 3y Combining like terms
    15·2 answers
  • Can someone please help me with this!
    9·1 answer
  • Michelle bought 2 tickets to a zoo. After she bought the tickets, her account balance showed a change of −$33.04. What would hav
    13·1 answer
  • 3x + 2•|x-8|-12<br> How do I solve this
    15·1 answer
  • (-3x² + 9.2 - 9) + (-9x² + 9x + 3)​
    6·1 answer
  • If Michelle is to celebrate her birthday next week, what is the chance that she will celebrate it in Wednesday​
    7·2 answers
  • If the discriminant is negative then the quadratic has
    11·1 answer
  • Please please please help <br>urgently needed!! ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!