Answer:
well if you live in a safe country
Explanation:
u wont experience any crime
Answer:
Purchases= 17,200 pounds
Explanation:
Giving the following information:
Production in units:
Month 1= 16,000 units
Month 2= 22,000 units
One pound of materials is required for each finished unit.
The inventory of materials at the end of each month should equal 20% of the following month's production needs.
Beginning inventory= 3,200 lbs.
To calculate the direct material required, we need to use the following formula:
Purchases= production + desired ending inventory - beginning inventory
Purchases= 16,000 + 22,000*0.2 - 3,200
Purchases= 17,200 pounds
Answer:
I belive it's A.
Explanation:
Becuase often times, they collect and file and that was the only one that really made sense to me. Let me know if im wrong though.
Answer:
Inflation affects your standard of living because it can reduce your spending power. Retirees are often greatly affected by inflation because many retirees live on a fixed income.
Explanation
Consequently, their disposable income is reduced as day-to-day expenses consume an ever growing portion of their income.
Answer:
Total cost is 253,800 $ and cost per unit is 31.725 $.
Explanation:
Material (8000 X 6) 48000
Labor (8000 X 5) 40000
Factory OH ( 8000 X 4) 32000
Salaries 42000
Set up cost 34000
Facility level cost <u> 29000</u>
Total Manufacturing Cost <u>225000</u>
Opportunity Cost ( 2400 X 12) 28800
Total Relevant Cost $<u>253,800</u>
<u>Cost / Unit (253800/8000)</u><em> $ 31.725/ unit. </em>