1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
3 years ago
10

Help write them in standard form 20points do all

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
8 0
1. 437,000,003,000,000
2. 53,000,200
3. 797,619,000,000,132
4. 11,006,007
5. 84,000,037,800
You might be interested in
Dominos.com allows you to build your own pizza online, but it only reveals the price at the end of the process. Watch
Ede4ka [16]

Answer:

Hi there!

Your answer is:

Domino's waits to reveal the price until the end because, psychologically, you're predisposed to put & LEAVE more toppings on your pizza. If you see how each topping affects the price of the pizza each time you add one, you may limit the amount you choose. If you wait until the end to see it, by that point you think "Well I <em>need</em> these toppings on there to make it delicious." From a business standpoint, it's more financially beneficial to use the "hide the price until the end" system. However, from a consumer standpoint, most prefer seeing a live breakdown of how each topping affects the price so we can limit what we pay to a reasonable amount.

I hope this helps!

3 0
3 years ago
What is the bottom answers?
omeli [17]
Your picture doesn’t load
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
the larger of two positive numbers is 5 more then the smaller. The product of the numbers is 66. find the numbers
Serjik [45]

Answer: 30.5 and 35.5

Step-by-step explanation:

We can use a system of linear equations to find out the answer to this problem. The larger number will be x and the smaller number will be y.

x=y+5

x+y=66

Substitute y+5 in for the bottom equation to get y+5+y=66. Simplify to get 2y+5=66. Subtract 5 from both sides and get 2y=61. Divide by 2 to get y=30.5. This is the smaller number. Add 5 to get the bigger number, which is 35.5

7 0
4 years ago
The admission fee is $1.50 for children and $4.00 for adults. If 2700 people enter and $7800 is collected how many children and
mash [69]

Number of children attended is 1200 and number of adults attended is 1500

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that,

Admission fee for each children = $ 1.50

Admission fee for each adult = $ 4.00

Let "c" be the number of children attended

Let "a" be the number of adults attended

Given that 2700 people enter and $7800 is collected

Number of children attended + number of adults attended = 2700

c + a = 2700  -------- eqn 1

Also given that $7800 is collected

Number of children attended x Admission fee for each children + number of adults attended x Admission fee for each adult = 7800

c \times 1.50 + a \times 4 = 7800

1.5c + 4a = 7800 -------- eqn 2

Let us solve eqn 1 and eqn 2 to find values of "a" and "c"

From eqn1,

a = 2700 - c ----- eqn 3

Substitute eqn 3 in eqn 2

1.5c + 4(2700 - c) = 7800

1.5c + 10800 - 4c = 7800

-2.5c = -3000

c = 1200

Therefore from eqn 3,

a = 2700 - 1200

a = 1500

Therefore number of children attended = c = 1200

number of adults attended = a = 1500

3 0
3 years ago
F(x)=−1/2(x−2)(x+6)<br><br> rewrite the function in vertex form
Whitepunk [10]

Answer:

tell me this question in a more clearer way then ill message the answer

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • DO ANYONE KNOW ANYTHING ABOUT REFLECTIONS​
    6·1 answer
  • In a survey 9 out of 15 students named math as their favorite class explain this date as a decimal
    13·2 answers
  • Tom earns $14.85 per hour for 40 hours and time and a half for overtime for hours worked over 35. If Jordan worked 43 hours last
    11·1 answer
  • Jorge is making 6 large salads and 4 small salads. Each large salad needs 10 cherry tomatoes and each small salad needs 6 cherry
    7·2 answers
  • What would be the answer to this ?
    15·1 answer
  • UGH CAN SOMEONE PLS HELPW WITH THIS
    11·1 answer
  • Jean's bedroom is 12 feet by 12 feet. She has chosen a carpet which costs $28.10 per square yard. This includes installation.
    15·1 answer
  • Rick used 4 2/3 yards of fabric to sew 3 1/2 shirts. What is the unit rate of cloth he used in terms of yards per shirt?
    5·1 answer
  • 9,654 rounded to the thousands place
    6·2 answers
  • 3 lines are shown. A line with points M, H, K intersects a line with points J, H, L at point H. A line extends from point H to p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!