1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
9

PLEASE HELP! Answer quickly for points!! There are 5 times as many tomato plants as there are cucumber plants. The number of pep

per plants is 7 more than the sum as tomato and cucumber plants. There are 19 pepper plants in the garden. How many tomato plants are there. How many cucumber plants are there?
Mathematics
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
3 0
Let x= cucumber plants
5x= tomato plants
6x+7= pepper plants
peppers = 19 
therefore
6x+7=19
subtract 7 from both sides
6x= 12
 divide both sides by 6
x=2
replace the x with 2

2= cucumber plants
10= tomato plants

hope this helps
You might be interested in
D= ___ meters (photo included)
nikdorinn [45]

Answer:

the answer is 4 meters because its equal to the other side

5 0
3 years ago
Levi's car used 8 gallons of gas to drive 280 miles. At what rate does his car use gas in gallons per mile? Express your answer
Svetach [21]

Answer:

35 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Emesto has painting class every 2 weeks. Kamala has a pottery class every 5 weeks. Emesto and Kamala met at the art building for
andrey2020 [161]

Answer:

aStep-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Indicate by true or false whether the following equation is quadratic -3/4x^2 +2=0 true or false
yKpoI14uk [10]

\bf -\cfrac{3}{4}x^2+2=0\impliedby \textit{notice the }^2\textit{, is \underline{quadratic}}


bear in mind that it goes with the "degree" of the polynomial.

5 0
3 years ago
Ali has painting class every 20 days ria has a pottery class every 5 days they both met at the art building today. How many days
morpeh [17]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

20 divided by 5 = 4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Put 983 in scientific notation.
    5·2 answers
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • What is 5.269 written as a mixed number
    9·1 answer
  • I need your help plz say fast this answer​
    9·1 answer
  • The shadow of a building is 40 ft. long. The angle between the ground and the line to the sun is 35°. Draw a diagram and find th
    9·1 answer
  • 7. Ella and her family normally pay $165 per
    9·1 answer
  • How do you find out if a graph has more than one horizontal asymptote?
    11·1 answer
  • Lauryn grew p tomato plants. Padma grew 5 fewer than 3 times the number Lauryn grew. Kent grew 6 more than 4 times the number La
    6·1 answer
  • For what value of m inequality is always true mx²+3mx+2>0?​
    5·1 answer
  • Which expression is best represented by the number line model
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!