1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tresset_1 [31]
3 years ago
7

Directions: Name the values of the given digits. The 2s in the 6,228. Note: two values should be written and separated by a ; *

Mathematics
1 answer:
Lady bird [3.3K]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

6228 = 6000 + 200 + 20 + 8.

The 2s in 6228 represent 200 ; 20.

You might be interested in
Please help! I will mark brainliest.
valentina_108 [34]

Answer: A = $1503.6

Step-by-step explanation:

We would apply the formula for determining compound interest which is expressed as

A = P(1 + r/n)^nt

Where

A = total amount in the account at the end of t years

r represents the interest rate.

n represents the periodic interval at which it was compounded.

P represents the principal or initial amount deposited

From the information given,

P = 1000

r = 6% = 6/100 = 0.06

n = 1 because it was compounded once in a year.

t = 7 years

Therefore,.

A = 1000(1 + 0.06/1)^1 × 7

A = 1000(1.06)^7

A = $1503.6

4 0
4 years ago
What are the solutions of 3x2 + 14x + 16 = 0?
nevsk [136]

Good evening ,

Answer:

x = StartFraction negative 8 Over 3 EndFraction, –2

Step-by-step explanation:

3x² + 14x + 16 = 0

3x² + 6x + 8x + 16 = 0

(3x² + 6x) + (8x + 16) = 0

3x(x+2) + 8(x+2) = 0

(x+2)(3x+8) = 0

x = -2  ,  x = -8/3.

:)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Petersen counted the number of coins collected by the students in his coin club and prepared the following line plot.
zimovet [89]

Answer:21

Step-by-step explanation:

Add them all up

8 0
3 years ago
Question 1 mean and median practice
RideAnS [48]
What question do u need help with?
3 0
3 years ago
Jacob is mixing salt with
77julia77 [94]

The number of tablespoons of salt jacob mixes with 1 cup of water is 4 tablespoon of salt.

<h3>How to interpret the division? </h3>

When 'a' is divided by 'b', then the result we get from the division is the part of 'a' that each one of 'b' items will get.

Thus, if 10 mangoes are there, and 2 people, then 10 ÷ 2 is the number of mangoes each person would get, which is 5.

Division, thus, can be interpreted as equally dividing the number that is being divided in total x parts, where x is the number of parts the given number is divided.

Thus, a \div b = a divided in b equal parts.

Also, we can write: a \div b = a \times \dfrac{1}{b}

(it is since a = a times 1 so a/b = 1 \times (a/b) = (1/b) \times a)

The given table is:

Tablespoons of salt          Cups of water

             8                                    2

             16                                   4

             24                                   6

2 cups of water gets 8 tablespoon of salt.

Then 1 cup of water gets 8/2 = 4 tablespoons of salt. (divided the numbre of cups of water and number of tablespoons of salts in 2 equal parts).

This pattern remains same for other rows of the table, since we have:

1 cup of water gets 8/2 = 16/4 = 24/6 = 4 tablespoons of salt.

Thus, the number of tablespoons of salt jacob mixes with 1 cup of water is 4 tablespoon of salt.

Learn more about division here:

brainly.com/question/26411682

#SPJ1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Given ΔGHJ, complete the following statements. The included angle of sides JG and GH is angle . Angle H is the opposite angle to
    14·2 answers
  • The ordered pairs model an exponential function, where j is the function name and e is the input variable.
    5·1 answer
  • Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    9·2 answers
  • Maisie is watching a movie she has been watching for 36 minutes there are 55 minutes to go how long does the movie last .let m
    6·1 answer
  • Brand X costs $1.65 for 11 ounces. Brand Y costs 2 cents more per ounce. What is the cost of 15 ounces of brand Y?
    9·2 answers
  • 70% of x is 63. Write an equation that represents this statement.
    6·1 answer
  • What is the slope of the line?
    15·2 answers
  • Which of the ratios below is equivalent to 3:5? Select all that apply.
    13·1 answer
  • Explain how the unit rate and slope of a proportional relationship are related to each other
    10·2 answers
  • What is the answer to -3x + 6 = 2x - 24
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!