1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
6

What is the slope of the line that goes through (2,7) (3,9)

Mathematics
1 answer:
marin [14]3 years ago
4 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

slope (m) = y2 - y1/x2 - x1

m = 9 - 7/3 - 2

m = 2/1

m = 2

You might be interested in
Do you like potato chips? 1+1
borishaifa [10]

Answer:

yes 1+1=2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's (6x+8)(5x-1)<br> Can you help me solve it please
11111nata11111 [884]
(6x+8)(5x-1)=30x^2-6x+40x-8=30x^2+34x-8
3 0
3 years ago
Plz help will give brainliest!
natita [175]

Answer:

8.7

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Name the intersection of line qz and segment wu
Schach [20]
What?? i need a photo
3 0
3 years ago
At Grocery Mart, tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5
larisa [96]

Answer:

a) $2.75

b) $2.2

c) Second tomato option is better value option.

Step-by-step explanation:

First option to buy tomatoes = $2.75 per pound

Second option to buy tomatoes:

To buy a box which is a 5 pound box and the price is $11.

To find:

a) Unit price for the first tomato option.

b) Unit price for the second tomato option.

c) Better value option on the basis of price.

Solution:

Let the consider the unit here to be a pound.

So, we will find the price of tomato per pound to find the unit price of tomato.

a) Unit price of the first tomato option is : $2.75 per pound

b) Unit price of the second tomato option:

Price for 5 pounds = $11

Dividing both sides with 5 to find the price of 1 pound or unit price.

Price for \frac{5}{5} = 1 pound = \frac{\$11}5  = \$2.2

c) To find the better value option, we can compare the unit prices of the two tomato options.

Here, we have the two tomato options with unit prices as:

$2.75 and $2.2

Second tomato option has a lower unit price, therefore, <em>second option</em> is better value option on the basis of price.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Susannah made the line plot below to show the distances she hiked each day in the past two weeks.
    9·1 answer
  • Help Please
    8·2 answers
  • What postulate can be used to prove the triangles are congruent?
    8·1 answer
  • I attached a picture of math question below
    13·1 answer
  • A rectangular room is covered in 5 12 square feet of carpet. If the length of the room is 16 feet,
    5·1 answer
  • ANSWER ASAP PLEASE TY
    12·1 answer
  • Can someone help me please !!??
    14·1 answer
  • Which shows a difference of squares?
    14·1 answer
  • A shoe string is cut in to equal pieces that measure 0.50 of an inch. If the shoe string measures 7.50 inches, how many equal pi
    14·2 answers
  • A flower shop charged $124.44 for 3 bouquets of flowers. This price included a $7.50 service and delivery fee.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!