1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
8

What is 24/20 in simplest form

Mathematics
2 answers:
Lesechka [4]3 years ago
8 0
The GCF of 24 and 20 is 4, 24÷4=6  20=4=5. so 6/5 or 1 1/5 is the simplest form of 24/20.
san4es73 [151]3 years ago
7 0
24/20 is simplified to 1 and 1/5
You might be interested in
Jose takes 120 minutes to weed 6 equal rows of vegetable plants in his garden. What is his unit rate
Zarrin [17]

Answer:

3 rows/hour

Step-by-step explanation:

It is given that, Jose takes 120 minutes to weed 6 equal rows of vegetable plants in his garden.

120 minutes = 2 hours

We need to find the unit rate per hour for weeding these rows of his garden. It can be calculated as follows :

R=\dfrac{6}{2}\\\\R=3\ \text{rows/hour}

So, the rate for weeding these rows of his garden is 3 rows per hour.

6 0
3 years ago
Please help me please I really need help please help me
professor190 [17]
You just have to reflect it over the blue line, so if one point is 2 squares from the blue line then you will make it 2 squares away on the other side of the blue line. The y point will stay the same so they will be the same height
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Citrus2011 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
8 coins to equal $1.06
SVEN [57.7K]

Answer: 3 quarters is equal to .75 and 2 dimes is equal to .20

So far we have .95 with 5 coins

2 nickels which is equal to .10

1 penny

8 coins = 1.06

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
HELP PLEASEEEEEEEEEEEE
Vlada [557]

Answer:

Just a tip that you can use apps on the computer called Math-way and Math papa for free (Sorry i wasn't able to answer but I tried my best) Hope This helps!

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In the xy plane, a quadrilateral has vertices at (-1, 4), (7,4), (7,5), and (-1. 5). What is the perimeter of the quadrilateral?
    5·1 answer
  • Every seventh-grade student at Martin Middle School takes one world language class.
    6·2 answers
  • 1. Between finishing their dinner and going to bed, Zac and Lucy had 4 hours.
    8·1 answer
  • Please help!
    13·2 answers
  • There is 12\15 of a pizza left. How many 3\10 pieces can be made from the leftover pizza?
    14·1 answer
  • One group (A) contains 130 people. Two-fifths of the people in group A will be selected to win $50 fuel cards. There is another
    8·1 answer
  • HELP QUICK 10 POINTS
    12·1 answer
  • Please help me to get correct answer
    12·1 answer
  • xplain why the ratio 2 to 5 is different from the ratio 5 to 2 if both represent the ratio of cats to dogs.
    12·2 answers
  • What can you multiply by to find:<br><br> 50% of a number?<br> 10% of a number?<br> 75% of a number?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!