1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
5

the first box measures 8 inches by 6.25 inches by 10.5 inches. the second box measures 9 inches by 5.5 inches by 11.75 inches. W

hich box required more materials to make? (hint: find the surface area of each box)
Mathematics
1 answer:
ira [324]3 years ago
8 0
First Box
V= L*W*H
V=8*6.25*10.5
V=50*10.5
V=525 inches³

<span>Second Box
</span>
V=L*W*H
V=9*5.5*11.75
V=49.5*11.5
V=569.25 inches³



You might be interested in
Help Please!! On the 1st and 2nd one. just the decent and independent variable and the equation please!
Reika [66]
Hi, did you attach the picture for it?
6 0
3 years ago
How many solutions does the system of equations have?
SIZIF [17.4K]
The answer is d) none because substituting -1/4x + 5/3 for y in the first equation gives 3x - 3x + 5/3 = 20 so 5/3 = 20 which is not true. 
8 0
3 years ago
If 15% off an item cost 36.21 then what would 100% of the item be?
harina [27]
1-0.15=0.85
36.21/0.85=42.6=ANSWER
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bunch of 6 bananas costs $3.54. What is the unit rate?
mr_godi [17]
Divide 6 by 3.54
The quotient would be 1.69
Your answer is that the unit rate is $1.69 per banana
7 0
3 years ago
Which number is such that when it's ÷ 27 30 or 45 the remainder is always three​
rewona [7]

Answer:

closest answer = 81

Step-by-step explanation:

81/27 = 3

81/30= 2.7

81/45 = 1.8

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Brittany's mom is making hot dogs for the school picnic. the hot dogs come in packages of 24. the buns come in packages of 16. s
    5·1 answer
  • -V35 is it an irrational number
    12·1 answer
  • plz help I need to know what is the income of an employee who works 2 weeks worth of overtime in a week
    8·1 answer
  • We invested $10000 into two bank accounts. One account earns 14% per year, the other account earns 8% per year. How much did we
    15·1 answer
  • What is the answer to 7?
    8·2 answers
  • If <br>f(x)=x^2+2x-4<br>and <br>g(x)=3x+1<br>find<br>g(f(x))=___x^2+___x+___​
    10·1 answer
  • Given that angle 1 and angle 2 are supplementary, m angle 1 = (2x + 6)° and m angle 3 = (3x - 6)º.
    9·1 answer
  • Please help me I’m so confused
    7·1 answer
  • Mavis has read 713 pages of a novel to the nearest ten about how many pages has mavis read ?
    15·1 answer
  • What is the volume of the composite
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!