Let's write 2 equations from the two statements given.
<em>Sarah spent 10 dollars on both oranges and apples</em>
<em />
Let the price of oranges be "x" and price of apples be "y", thus we can write:

Oranges cost 3 less than apples, thus we can say:

We can substitute this into the first equation and solve for y:

Thus, let's solve for x now,

We want the price of oranges (x), thus,
<em>Price of Oranges = $3.50</em>
$880, $896, $914, $925, and $963
median = $914
mean = (896+925+880+963+914)/5 = 4578/5 = $915.6
$915.6 - $914 = $1.6
so mean is greater than median $1.6
answer is B. second choice
<span>The mean is $1.60 greater.</span>
Answer:
n = 6
Step-by-step explanation:
4n + 2 = 26,
4n = 24,
n = 6
It is the same as multiplying by 2/3, the equation being 2/3n n being the number
Answer:
The figure moves up 3 and to the left 5.
Step-by-step explanation: