1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
3 years ago
8

What is real world meaning

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]3 years ago
7 0

The definition of a real-world equation is an equation that could perhaps occur in real life, for things like construction.

⭐ Please consider brainliest! ⭐

✉️ If any further questions, inbox me! ✉️

You might be interested in
Use the Exterior Angles Theorem to find the measure of each angle in degrees.​
Gre4nikov [31]

You have to begin by using the triangle sum therom. That means Angle DEC would be 64°, Angle D would be 76°, and angle C would be 40°

8 0
3 years ago
Use >, <, or = to complete the statement.
nalin [4]
It should be |-10| < |11| which I think is option C?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
alekssr [168]

Answer:

$2.7

Step-by-step explanation:

Let the price of one apple be x

and the price of one orange y

Hence ;

One apple and 3 oranges would cost:

x + 3×y = $5.10----------------------------(1)

One apple and 5 oranges would cost;

x + 5×y = $7.50--------------------------(2)

Subtracting eqn (1) from (2), we have :

x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1

2y = 2.4

y = $1.2

From eqn(1)

x + 3y = $5.10

x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5

Hence x=$1.5 and y= $1.2

We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :

x+y = $1.5+$1.2= $2.7

4 0
3 years ago
(Help? Its a True or False Question) The following is the correct way to show the product for 0.453 × 8.1:
BigorU [14]

What is the relationship between RR' and SS'?


8 0
3 years ago
There are 20 grams of protein in 3
RUDIKE [14]

Answer:

How many ounces of fish per gram of protein?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If two opposite sides of a square are increased by 15 meters and the other sides are decreased by 5 meters, the area of the rect
    15·1 answer
  • Bryce collected data about the amount of time each student in history class spends studying. if the range is 1, what does this r
    13·2 answers
  • Great amounts of electromagnetic energy from our sun travels through space. Which is the best answer about electromagnetic waves
    13·1 answer
  • A Parks and Recreation official surveyed 200 people at random who have used one of the city's parks. The survey revealed that 26
    10·1 answer
  • 3) If today is Friday, what day of<br>the week was it 59 days ago?​
    14·2 answers
  • 5 1/2 ton equals how many lbs
    5·2 answers
  • What is radical 3 divided by radical 3
    5·1 answer
  • Solve for x and find the<br> missing angles :)
    14·1 answer
  • HELP PLEASE
    5·1 answer
  • The point P(x, y) is on the terminal ray of angle Theta. If Theta is between Pi radians and StartFraction 3 pi Over 2 EndFractio
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!