1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
13

A group of students was discussing the meaning of this statement. They were arguing back and forward about whether the converse

of the statement is also true. Jahmiah, the leader of the group, determined that the converse is not true.
Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
6 0

Answer:

The statement is missing. The statement is -- "A ray can be part of a line."

The answer is : The converse is not true, so Jahmiah is correct.

Step-by-step explanation:

A conditional statement is represented by showing p → q. It means if p is correct or true,  then q is also correct or true.

And the converse of p → q can be shown as  q → p.

But we know that the converse of a statement is not always true, it may be true and may not be true.

In the context, the statement is " a ray can be a part of a line." And so the converse would be  "A line can be a part of the ray".

So by definition we know that a line is continuous line having no end points, it extends in one direction. While a ray starts from a point and extends to infinity in one direction.

Thus ray is part of line but line is not a part of the ray. So the converse of the statement is not correct.

Hence, Jahmiah is correct.

You might be interested in
HURRY I NEED THIS BEFORE 12
I am Lyosha [343]
X=8 because add 11 to both sides and it becomes 28=3.5x and divide both sides by 3.5 so x=8
5 0
3 years ago
Add<br><br> -3/8 + 5/4<br><br> Simplify your answer. Type a fraction or an interger.
sdas [7]
Beautiful your answer is 7/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ella purchased a game that was on sale for 12% off. The sales tax in her county is 6%. Let y represent the original price of the
klio [65]

Answer:

The expression that can be used to determine the final cost of the game is

1.06(0.88 y) ⇒ (C)

Step-by-step explanation:

  • If the price of an item is discounted, that mean its new price will be less its initial price
  • The taxes on item, makes its new price greater than the initial price because tax is add

Let us solve the problem

∵ Ella purchased a game that was on sale for 12% off

→ That means the new price will (100% - 12%) of the initial price

∵ y represented the initial price of the game

→ Multiply y by (100% - 12%) to get the new price

∴ The new price = y (100% - 12%)

∴ The new price = y (88%)

→ Change 88% to normal number by divide it by 100

∴ The new price = y (\frac{88}{100})

∴ The new price = 0.88 y

∵ The sales tax in her county is 6%

→ That means the final cost will be (100% + 6%) of 0.88 y

∴ The final cost = (100% + 6%) × (0.88 y)

∴ The final cost = 106% × (0.88 y)

→ Change 106% to normal number by divide it by 100

∴ The final cost = \frac{106}{100} × (0.88 y)

∴ The final cost = 1.06(0.88 y)

The expression that can be used to determine the final cost of the game is 1.06(0.88 y)

4 0
2 years ago
Find the radius of a circle in which an inscribed square has a side of 8 inches
pishuonlain [190]
I hope this help you I gess 16
6 0
3 years ago
Brian is riding his bike. He biked a distance of 14 miles at a rate of 14 miles per hour. Rearrange the distance formula, d = rt
Stells [14]

Answer:

C. 60 minutes

Step-by-step explanation:

if Brian biked 14 miles in 1 hour and 1 hour = 60 minutes then the answer is 60 minutes. hope this helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A restaurant manager needs to rope off a rectangular section for a private party. The length of the section must be 7.4 m. The m
    9·1 answer
  • The rectangular prism below has a length of 18 inches, a width of 24 inches, and a height of 12 inches.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP IS IT A B C OR D PLEASE HELP ME Thank You
    11·2 answers
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • The sum of 5 and twice a number is at most 27?
    6·1 answer
  • Is a proportional function f(x) = 5x linear? Why or why not? Explain with an example.<br> k= 5/1
    12·1 answer
  • What is the angle of rotation of the image?<br> A. 60°<br> B. 90<br> C. 120<br> D. 180
    13·1 answer
  • Evaluate<br> 1<br> ÷<br> 3<br> 10<br> Give your answer as an improper fraction.
    13·1 answer
  • Perform the operation. Enter your answer in scientific notation.<br> 9 x 10^*8 - 5.3 x 10^*8 =
    8·1 answer
  • (5,10)-(2,2) simplify​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!