1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
7

Please do this for me

Mathematics
1 answer:
SOVA2 [1]3 years ago
3 0

whats 25% of 40 will be your answers Its simple

So 25% of 40= 10 so it dropped 10 degrees and 40 - 10 = 30

Hope this helped!!!!!!!

You might be interested in
The place value of the 9 in 89,170,326
boyakko [2]
The place value is millions place
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'm having trouble on ixl here is what I have to do
Sophie [7]

Answer:

6(9r-7)

Step-by-step explanation:

54r–42

Both 54 and 43 can be divided by 6

54/6 =9  and 42/6 =7

6*9r - 6*7

Factor out the 6

6(9r-7)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pleaseee i cant
maw [93]

how are you today  

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the volume of a right circular cone that has a height of 11.4 in and a base with a radius of 5.1 in. Round your answer to t
ella [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

h=11.4 in

r=5.1 in

v=3.14*r^2*(h/3)

V=3.14*5.1^2*(11.4/3)=3.14*26.01*3.8=310.35

5 0
2 years ago
Graph the inequality on a number line
pantera1 [17]
I’m in middle school
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The height of a box is 7 inches the length is 3 inches more then the width find the width if the volume is 126
    5·1 answer
  • ​ f(1)=72 f(n)=f(n−1)+9 ​ Find an explicit formula for f(n)
    6·1 answer
  • $13:50 to 6 pounds what the ratio
    14·1 answer
  • Quintin set a goal to do 15 push-ups each day. By how much would he exceed his goal if he did 17 push-ups in a day?
    10·1 answer
  • Estimate, then add. Write each sum in the simplest form.
    7·1 answer
  • The diagram shows two parallel lines cut by a transversal.
    14·1 answer
  • 10. GradPoint
    10·1 answer
  • Jared and Casey splurged on a special dinner for their anniversary. Their dinner cost $262.57, and the local sales tax is 4%. If
    7·1 answer
  • If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog
    15·1 answer
  • What is the unit price of a Mt. Dew if a six packs costs $2.70
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!