1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
11

In Exercises 15-18, find the measure of the exterior angle.​

Mathematics
1 answer:
valina [46]2 years ago
6 0

Answer:

The measure of the exterior angle is 92 degrees

Step-by-step explanation:

Problem 16)

we know that

An exterior angle of a triangle is equal to the sum of the opposite interior angles

so

In this problem

(2x-2)\°=x\°+45\°

solve for x

2x-x=45+2

x=47\°

Find the measure of the exterior angle

(2x-2)\°=(2(47)-2)=92\°

You might be interested in
A school has a goal of getting at least 2000 boxtops.They have 8 days left to get it. At least how many do they need to collect
vova2212 [387]
They need to get at least 250 boxtops each day to meet or exceed the goal. Hope this helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The radius of a circle is 6 miles. What is the circle's area?<br> Use 3,14 for pi
ICE Princess25 [194]

Answer: 28.6 miles

Step-by-step explanation:

A = pi r^2

A = 3.14 (3)^2

Now multiply 3.14(3)^3

Your answer is 28.26

* Radius is 1/2 of the diameter.

I believe this is right, but im not sure.

Hope it helps :)

4 0
2 years ago
PLZZZZZZZZZZZZZZZZ
Julli [10]

Answer:

x = -(8/5)  or  -(\frac{8}{5})

Step-by-step explanation:

-5x+12=20

-5x=20-12

-5x=8

x = -(8/5)  or  -(\frac{8}{5})

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an algebraic expression that illustrates the additive identity.
Rashid [163]

Answer:

See if this helps

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The third day Jim plans to snow board. The boards rent for $8.95 an hour, and the boots
olganol [36]

Answer: $113.55

Step-by-step explanation:

add up the cost of the lesson, boots, board, and ticket

the lesson costs $33.80 and the ticket costs $25, these cover the whole day so no need to be multiplied. the boots cost $2 and the board costs $8.95 each hour, jim will need to pay the cost of both 5 times for 5 hours.

here is the equation to solve

33.80 + 5(8.95 + 2.00) + 25 =

33.80 + 5(10.95) + 25 =

33.80 + 54.75 + 25 =

33.80 + 79.75 = 113.55

the total cost is $113.55

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you solve x+2a=16+ax-6a ?
    11·1 answer
  • Each chair in an auditorium is 1.8 feet wide. If there are 24 chairs in each row, about how long is a row?
    15·2 answers
  • 30 points!!<br><br> What is the value of x?<br> A. 7<br> B. 7√2<br> C. 14<br> D. 14√2
    12·1 answer
  • Branliest offered
    5·1 answer
  • A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
    5·1 answer
  • 9 less than twice a number is 13. What is the number?
    13·2 answers
  • Given an arithmetic sequence where a1=5 and a9=-19 find a42
    8·2 answers
  • Challenge:A swimming pool has two inflows and one oulow. Determine their maximal flowspeed in swimming pools per hour if you kno
    7·1 answer
  • 4x - y = 10 i need all the steps and the answer
    15·1 answer
  • What situation could the graph represent?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!