1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
15

The scale on a map of Virginia shows that 1 inch represents 20 miles the actual distance from Richmond Virginia to Washington DC

is 110 miles on the map how many inches are between the two cities
Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
7 0

Answer:

5.5 inches

Step-by-step explanation:

Proportions:

1 inch ⇔ 20 miles

W inch ⇔ 110 miles

W = 110*1/20

W = 5,5 inch

You might be interested in
F(x) = –x^2– 10<br> Find f(-4)
Maksim231197 [3]
The answer would be -26
-(-4)^2-10
-4 squared is 16 times -1 is -16
-16-10
-26
6 0
2 years ago
The distance dd is 11 mm. What is the perimeter of the figure? Round to the nearest tenth.
Kisachek [45]

Answer:

P = 157.1 mm

Step-by-step explanation:

The perimeter of the figure = Circumference of circle + perimeter of square

We have, d = 11

⇒ Radius = 11 mm

Side of square = 22 cm

So,

P=2\pi \times 11+4\times 22\\\\P=157.11\ mm\\\\or\\\\P=157.1\ mm

So, the perimeter of the figure is equal to 157.1 mm.

3 0
3 years ago
I made a fort for my pet porcupine by connecting two boxes. The first box is 10 meters long, 7 meters wide, and 5 meters high. T
Zina [86]
IT IS 56 BECAUSE I DONE THIS BEFORE
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y=|x-5|+|x+5|. if x&gt;5
maks197457 [2]

Answer: Y=|20|

Step-by-step explanation:

|5+5|+|5+5| =|20|

3 0
2 years ago
Please show work!
ddd [48]
8:28 divide by 2
4:14 multiply times 5
20:70 is the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kevin started his science test at 2{:}34\text { p.M.}2:34 p.M.2, colon, 34, start text, space, p, point, m, point, end text and
    7·1 answer
  • Which term describes a person's previous pattern of borrowing and repaying?
    7·2 answers
  • Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price? $1.33 $0.75 $1.20 $0.80
    10·1 answer
  • Give me the proprty of this equation 83+6=6+83
    15·1 answer
  • Item 5 What is −3 2/3⋅(−2 1/4) ? −8 1/4 −6 1/6 6 1/6 8 1/4
    15·1 answer
  • Solve using substitution please help!!
    6·1 answer
  • PLZ HURRY. find angle b I NEED HELP FIGURING OUT HOW TO DO THESE ROBLEMS IN GENERAL​
    14·1 answer
  • Solve for m:<br> M<br> _ - 23 = 109<br> 6
    6·1 answer
  • So uh, I took a test and I got this question wrong. I cant tell what the right answer is, and I want to learn how to do it, but
    5·2 answers
  • The function a(1) =1/2I^2 describes the area of an isosceles right triangle with leg I. Make a table of values for I=1,2,3 and 4
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!