The correct answer is y = 1.5x, A.
I am sure it is because I took the K12 test. I used the answer from the other person that answered this, and got it wrong. I reviewed the test, and It says that 1.5x is correct.
Let the number of green apples bought be x
Green apples = x
Red apples = 2x
Yellow apples = 1/3 (2x) = 2/3 x
Total = 22 apples
x + 2x + 2/3 x = 22
11/3 x = 22
11x = 66
x = 6
Green apples = x = 6
Red apples = 2x = 2(6) = 12
Yellow apples = 2/3 (2x) = 2/3 (6) = 4
Answer: Green = 6, Red = 12, Yellow = 4
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
the sum of 1+3+5+7+1209 is.....1225
Answer:
18.87 km/hr
Step-by-step explanation:
First boat is heading North with a speed of 10 km/hr.
Second boat is heading West with a speed of 16 km/hr.
Time for which they move = 2.5 hours
To find:
The speed at which the distance is increasing between the two boats.
Solution:
Let the situation be represented by the attached diagram.
Their initial position is represented by point O from where they move towards point A and point B respectively.



We can use Pythagorean Theorem to find the distance AB.
AB is the hypotenuse of the right angled
.
According to Pythagorean theorem:

The speed at which distance is increasing between the two boats is given as:
