1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
3 years ago
10

Multiply (8.42×10^3)(5×10^2) in scientific notation

Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]3 years ago
3 0
4.21 x 10<span>6 is the answer


</span>
You might be interested in
Which inequality is represented by this graph?
Marrrta [24]

Answer:

x greater than or equal to 4

7 0
2 years ago
a weather forecast predicts a 30% chance of rain for each of the next three days. describe a way to simulate the chance that it
topjm [15]

Answer:

Draw a pie chart looking wheel with 30% and 70% and spin the wheel three times and see what it lands on each time

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If you are smart put this emojiif u not smart put this emoji ok thanks
PtichkaEL [24]
Yesssss that is right
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine packs 2/5 of a box every 1/2 minute. What is the number of boxes per minute packed? Why?
Alla [95]
If it is packed 2/5 in 1/2 minutes

1 minute =2/5*2=4/5 or 0.8 boxes/min
4 0
3 years ago
Can you write a 5 sentence summary about the substitution method?
MAXImum [283]

Answer:

The method of solving "by substitution" works by solving one of the equations (you choose which one) for one of the variables (you choose which one), and then plugging this back into the other equation, "substituting" for the chosen variable and solving for the other. Then you back-solve for the first variable.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x: 5x+3y=22 y=2x
    5·2 answers
  • Plz answer I need help
    9·2 answers
  • Which equations are equivalent to log 4x=3
    13·1 answer
  • The second photo is the answer choices. Please answer
    5·1 answer
  • HELP PLEASE.<br><br><br><br><br><br>I guess I'm wondering if I'm right or not.
    8·2 answers
  • What is the inverse function of f(x)= x/x-2
    12·1 answer
  • How long is a banana
    13·2 answers
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • (3•x)•3-2=1 <br><br> I missed a lot of school and don’t know how to solve for x could you help me
    7·1 answer
  • Bill does a combination of walking and running for a total of 60 minutes every day. If the time he spends running is twice the t
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!