1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
3 years ago
12

Kelly practiced her flute for 30 minutes a day for 9 days. How many total minutes did she practice?

Mathematics
2 answers:
Lesechka [4]3 years ago
7 0
she practice 270 minutes
Whitepunk [10]3 years ago
6 0
If you multiply 30 times 9, the answer would result in 270 minutes. (does it say hours?)
You might be interested in
Find the future value and interest earned if $8704.56 is invested for 8 years at 4% compounded (a) semiannually and (b) continuo
Sliva [168]

a) The future value, principal plus interest, with compound interest on a principal of $8,704.56 at a rate of 4% per year compounded 2 times per year over 8 years is <u>$11,949.50</u>.

b) The future value, principal plus interest, with compound interest on a principal of $8,704.56 at a rate of 4% per year compounded continuously over 8 years is <u>$11,987.29</u>.

<h3>How is the future value determined?</h3>

The future value can be determined using an online finance calculator.

Data and Calculations:

<h3>a) Compounded Semiannually:</h3>

Principal (P): $8,704.56

Annual Rate (R): 4%

Compound (n): Compounding Semi-Annually

Time (t in years): 8 years

<u>Result</u>:

A = $11,949.50

A = P + I where

P (principal) = $8,704.56

I (interest) = $3,244.94

<h3>Calculation Steps:</h3>

First, convert R as a percent to r as a decimal

r = R/100

r = 4/100

r = 0.04 rate per year,

Then solve the equation for A

A = P(1 + r/n)nt

A = 8,704.56(1 + 0.04/2)(2)(8)

A = 8,704.56(1 + 0.02)(16)

A = $11,949.50

<h3>b) Compounded Continuously:</h3>

Using the formula A = Pert

Principal (P):  $8,704.56

Annual Rate (R): 4%

Compound (n): Compounding Continuously

Time (t in years):   8 years

<u>Result</u>:

A = $11,987.29

A = P + I where

P (principal) = $8,704.56

I (interest) = $3,282.73

<h3>Calculation Steps:</h3>

First, convert R as a percent to r as a decimal

r = R/100

r = 4/100

r = 0.04 rate per year,

Then solve the equation for A, using the mathematical constant, e = 2.71828

A = Pert

A = 8,704.56(2.71828)(0.04)(8)

A = $11,987.29

Thus, while the future value of $8,704.56 at a rate of 4% per year compounded semiannually over 8 years is <u>$11,949.50</u>,  the future value of $8,704.56 at a rate of 4% per year compounded continuously over 8 years is <u>$11,987.29</u>.

Learn more about compounding interest at brainly.com/question/24274034

#SPJ1

8 0
1 year ago
You decide to go to the movies for your birthday. You need to buy 8 student tickets and 2 adult tickets. If student tickets are
Leto [7]

Answer:

$112.80

Step-by-step explanation:

You are buying 8 student tickets, each costing $10.68. Multiply 8 with 10.68:

10.68 x 8 = 85.44

You are buying another 2 adult tickets, each costing $13.68. Multiply 2 with 13.68:

13.68 x 2 = 27.36

Next, add the two costs together:

27.36 + 85.44 = 112.80

$112.80 is your total cost.

~

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi i am having trouble dividing decimals, im not really sure how to devide at all i keep forgeting.
kolbaska11 [484]
If You know how to do long division then... You move the decimal that’s outside the house to where it’s not there no more then divide . Or turn the decimals into Fractions and do the reciprocal.
5 0
3 years ago
A school wants to buy a chalkboard that measures 3 feet by 4 feet the chalkboard cost $6.14 per square foot. How much will the c
ElenaW [278]

Answer:

$49.12

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A diagonal of a cube measures 15cm and the length of the edge of the cube is 75cm. What is the length of a face of the cube? Rou
zmey [24]

The answer is 69

hope i helped :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Justin and Eric found a freshly baked cherry pie.
    15·1 answer
  • X - 4y - 1=0<br> x + 5y - 4= 0
    10·1 answer
  • Is 5/2 rational or irrational
    8·1 answer
  • 5 pounds of avacado a costs $9 what is the cost for 1 pound of avacados
    13·2 answers
  • A circle had radius 5.6cm. Fin 1 decimal place<br> A.circumference<br> B.Area
    12·2 answers
  • 3(2a + 1) = -5(a + 6)
    12·1 answer
  • In triangle pqr, rs=4 and qs=6. find ps
    9·1 answer
  • Mrs. Hilt has 6 pizzas. Each pizza has 6 slices. She
    10·2 answers
  • If the spinner is spun, what is the probability that the spinner will land on a multiple of 5?
    5·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!