1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
3 years ago
14

What is the experimental probability of getting heads?

Mathematics
2 answers:
hjlf3 years ago
8 0

Answer: 50%, or 1:2

Step-by-step explanation: There are two faces on a coin: heads and tails. Whenever you flip a coin, you are going to get one or the other. The chances of you getting heads is 50%, or 1:2.

8_murik_8 [283]3 years ago
6 0

Answer:

1/2 because there's 2 sides to a coin.

You might be interested in
BRAINLIEST AND FIVE STARS TO CORRECT ANSWER
Llana [10]
The answer is the first option, <-20, -42>.

We can find this by first finding what -2u would equal by multiplying <5, 6> by -2. This gives us <-10, -12>.

Then we need to find out what 5v is equal to, by multiplying <-2, -6> by 5 to get <-10, -30>.

Now that we know what -2u and 5v are, we can substitute them into the equation and get
<-10, -12> + <-10, -30>, which we can split up into -10 - 10 = -20, and -12 - 30 = -42, so your final answer is <-20, -42>.

I hope this helps!
8 0
3 years ago
What is the distance of this line?<br><br>Which is the right answer? ​
Shtirlitz [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

We can use the distance formula derived from the Pythagorean theorem

D = \sqrt{(x_2-x_1)^2 +(y_2-y_1)^2}

the two points given are

(0, 3) and (-2, -3)

(x_2-x_1) = (0-(-2)) = 2\\(y_2-y_1) = (3-(-3)) = 6\\D = \sqrt{(2)^2 + (6)^2} \\D = \sqrt{4 + 36} \\D = \sqrt{40} = 6.324

6 0
2 years ago
1+4(6p-9) simplified
snow_lady [41]

Answer

24p+ (-31)

Step-by-step explanation:

  1. P.EM.D.A.S
  2. 4*6p=24p
  3. 4*-9=-36
  4. now it looks like: 1+4+24p+-36
  5. now for addition 1+4+24p+-36= 24p+ (-31)
5 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
X(3x + 2) please &lt;3 (expanding brackets)
blagie [28]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kai lives 3 kilometers from school, Brea lives 30,000 meters from school, and Cal lives 30,000 centimeters from school. Which st
    14·1 answer
  • Calculate the area of the rhombus: d= 11.5 a=8.8
    15·1 answer
  • What is 50 written as a product of its own prime factor
    8·1 answer
  • HELP!! FIRST ANSWER GETS BRAINLIST!!!
    11·1 answer
  • Arnie is mixing red and yellow paints to make two different shades of orange. To make 1 cup of dark orange​ paint, he needs 7 ou
    11·1 answer
  • Use the given x and y values try a direct variation equation x = 5 and y = 25
    6·1 answer
  • Hep me again please willl give brainliest
    6·2 answers
  • What is (-49(49 x 5982+3)^2
    10·2 answers
  • What's -8 = x+11/-2 with steps
    14·1 answer
  • The retail price of a new iPhone is $850. Jailyn purchased the phone for $896.75. What was the tax rate as a percentage?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!