1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
3 years ago
9

Consider the initial value problem:

Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
3 0

Answer:

\left \{ {{u'=v} \atop {v'=5v-6u-5\sin(2t)}} \right. \\u(0)=-5;u'(0)=2

Step-by-step explanation:

The given initial value problem is;

y''-5y'+6y=-5\sin(2t)---(1)\\y(0)=-5,y'(0)=2

Let

u(t)=y(t)----(2)\\v(t)=y'(t)----(3)

Differentiating both sides of equation (1) with respect to t, we obtain:

u'(t)=y'(t)---(4)\\ \\\implies u'(t)=v(t)---(5)

Differentiating both sides of equation (2) with respect to t gives:

v'(t)=y''(t)----(6)

From equation (1),

y''=5y'-6y-5\sin(2t)\\y''=5v(t)-6u(t)-5\sin(2t)\\\implies v'(t)=5v(t)-6u(t)-5\sin(2t)----(7)

Putting t=0 into equation (2) yields

u(0)=y(0)\\\implies u(0)=-5

Also putting t=0 into equation (3)

u'(0)=y'(0)\\u'(0)=2

The system of first order equations is:

\left \{ {{u'=v} \atop {v'=5v-6u-5\sin(2t)}} \right. \\u(0)=-5;u'(0)=2

You might be interested in
Based on what you've read, decide which of the four basic operations you need to use. Then, solve the problems.
Greeley [361]

Answer:

try this!!

1. 14

2. 8

3. 48

4. 318

5. 23

6. 4

7. a) 10 b) 60 c) 8 d) 107

8. $1,532

9. 1

10. $15.50

11. .95

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which relation is displayed in this table?
Maslowich
A point (or relation) is written as (x,y). So the top point is x=5 and y=5 or (5,5). The next point is x=8, y=7 or (8,7) and so forth. The answer is A.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write two inequalities to compare -13 and -26
mariarad [96]
-13>-26,this is your answer

Hope this helps.


6 0
3 years ago
If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?
vovangra [49]

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Taking a test and i need help?
ivolga24 [154]
Answer choice C is correct
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The diameter of circle measure 18mm.what is the circumference of the circle?​
    5·2 answers
  • Can you help with this math question?<br><br> 3c - 3(6 - 2c) = 27
    10·1 answer
  • Solve this2^x=3^(x+1) what are the exact and approximate solutions
    14·1 answer
  • Maria's trattoria offers ham, green peppers, black olives, mushrooms, onions, and anchovies as toppings for the plain cheese bas
    5·1 answer
  • Which equation can be used to find the unknown length, a, in this triangle?
    8·1 answer
  • The area of a rectangular field is 1,710 square feet. The lenght of the field is 45 feet. What is the width of the field
    13·2 answers
  • The two-dimensional net of a rectangular prism is shown at the left. What is the prism’s surface area? square units
    9·2 answers
  • Anyone wanna help thank you
    9·1 answer
  • What is 4^-3 in fraction form?
    11·1 answer
  • Mathew basketball team won 68% of the games they played if they won 17 games how many did they play
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!