1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
3 years ago
7

4,024 divided by 68 using Partial qoutients

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]3 years ago
6 0

We will use Partial quotients to find the quotient and remainder of 4024 divided by 68.

Step 1: 68 \times 50 = 3400

Now, we will subtract 3400 from 4024,

we get remainder as 624.

Step 2: 68 \times 5 = 340

Subtracting 340 from 624,

we get remainder as 284.

Step 3: 68 \times 4 = 272

Subtracting 272 from 284,

we get remainder as 12.

So, Quotient = 50 + 5+ 4 = 59  and Remainder is 12.

You might be interested in
Solve for x 78.2+0.5x=287
diamong [38]

1. move 78.2 over to the over side. This will give you 287-78.2.

2. when you have .5x = 208.8, divide both sides by .5

3. this should give you x= 417.6

4. make sure to check your work by plugging you answer back into x.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use Pythagorean Theorem to find each missing length <br>please help with the steps
Montano1993 [528]
The first answer is going to be 15.42 (so b) and the second is going to be 10.67 (so a)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A
tamaranim1 [39]

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

640x3 = 1920

90x12 = 1080

7 0
1 year ago
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
If I get paid every Thursday and my check is roughly $100 and I put back $20 every week for a trip, how long will it take me to
zhenek [66]
There are 52 weeks in a year ,so each week you put away $20 every week.It will take 100 weeks to reach $2,000.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6 Every marble in a jar has either a dot, a stripe, or both. The ratio of striped marbles to non-striped marbles is 3:1, and the
    7·1 answer
  • The set M represents multiples of 4 from 6 to 38. M=8,12,16,20,24,28,32,36 The set N represents even numbers from 4 to 13. N=4,6
    11·1 answer
  • How do you find mass volume and density?
    10·2 answers
  • Emery's blueberry farm can produce 535 bushels of blueberries in 2 days. At this rate, how many bushels of blueberries can Emery
    15·2 answers
  • A boat traveled 27 miles in 2 hoirs. At this rate how many miles will the boat travel in 1/2 hour
    12·2 answers
  • The types of flowers shown in the table make up an arrangement. What percent of the flowers in the arrangement are roses?
    6·1 answer
  • Whose problem is best modeled by a division expression?
    13·1 answer
  • A sum of compounded annually, amount to Rs
    15·1 answer
  • In a class of 80 students, 45 are good in math,15 are good in both math and english,13 are good in both math and psychology,16 a
    7·1 answer
  • Find the other endpoint of the line segment with the given endpoint and midpoint.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!