1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
8

A sign in a bakery gives these options: • 12 cupcakes for $29 • 24 cupcakes for $56 • 50 cupcakes for $129 Find each unit price

to the nearest cent, and show your reasoning.
Mathematics
1 answer:
crimeas [40]3 years ago
3 0

Answer:

a) $2.44 per cupcake

b) $2.33 per cupcake

c) $2.58 per cupcake

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

We have to calculate the unit price of the cupcakes.

Unit price =

=\dfrac{\text{Total Cost}}{\text{Number of cupcakes}}

12 cupcakes for $29

Unit price =

=\dfrac{29}{12}=2.43\text{ Dollar per cupcake}

24 cupcakes for $56

Unit price =

=\dfrac{56}{24}=2.33\text{ Dollar per cupcake}

50 cupcakes for $129

Unit price =

=\dfrac{129}{50}=2.58\text{ Dollar per cupcake}

You might be interested in
Angelo rode his bike around a bike trail that was 1/4 of a mile long. He rode his bike around the trail 8 times. Angelo says he
Leno4ka [110]
Angelo is correct

Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Blake thinks that the mass of a baby mouse will increase similar to what is shown on the
ira [324]

Answer:

Check below for a lucid explanation.

Step-by-step explanation:

The independent variable is the variable whose variation does not depend on another external variable. It is the variable on the x-axis which in this case is the growth of the baby.

Note: The diagram you attached to this question does not include the calibration on the x - axis which will give us the independent variable at point

This, nevertheless, is a very simple task. Locate the point A on the graph and trace it downwards to the x - axis, the value written where the line coincides with the x -axis is the value of the independent variable( growth of the baby) at point A.

6 0
3 years ago
What is 27 percent of 190 bushels?
Neko [114]
Multiply 190 by 0.27 and you should get your answer
3 0
3 years ago
I need help on this question as soon as possible
cupoosta [38]

Answer:

choice 2)  rotation 90 CW

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answerrrrrr mmeeeeeeee ill give you 24 points
Pavel [41]

Answer:

Density = Mass / volume

Problem B mass = 87.5 g and volume = 5 cm^3

Density = 87.5 / 5 = 17.5

This value is too low to be platinum

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation can be used to find the answer? Sharifa spends $51 on the first day of her vacation. This leaves her with $127 to
    13·1 answer
  • Explain how to write an equival3nt expresion using the associative property<br><br> 2+(11+y)​
    10·1 answer
  • Some animals on farms eat hay to get energy. A cow can eat 24 pounds of hay each day. Write and evaluate an expression to find h
    7·1 answer
  • The minimum value of a function is the smallest y-value of the function. A. True B. False
    8·1 answer
  • What is the answer to this problem?!
    8·2 answers
  • How do you solve this for math 7th grade 1/7-(-4/7)
    15·2 answers
  • I need help plz I really need
    12·1 answer
  • Which equation best represents the relationship between x and y in the graph?
    15·1 answer
  • In a board game, you must roll two 6-sided cubes. You can only start the game if you roll a 3 on at least one of the number cube
    14·1 answer
  • Jamie Nolan purchased new cabinets for $12,640: laminate flooring for $4,560; countertops for
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!