1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
5

lisa is ordering sand from the internet. On one site she found sand on sale for $2.25 per pound and on the second site she found

5kg of sand on sale for $14.00. Which is the better deal?
Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
3 0
<h3>The better deal would be the the 5kg for $14 price.</h3><h3 /><h3>Why: 5kg is around 11 pounds, so if you bought the 11 pounds on the first site, it would be $24.75. So Lisa would save 10 dollars if she chose the second site.</h3><h3 /><h3>If this answer is correct, please mark it as Brainliest. :)</h3>
You might be interested in
Find out the cylinders volume whose height is 3 cm and radius 5cm
Studentka2010 [4]
Volume = πr²h

Volume = π(5)²(3)

Volume = 75π = 235.62 cm³ (nearest hundredth)

----------------------------------------------
Answer: Volume = 235.62 cm³.
----------------------------------------------<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
if my mine craft house was burning leaves irl and i was watering my boat on a Wednesday on a weekend in December when its summer
dalvyx [7]
I’d say around 47 ophans technoblade has kicked
4 0
2 years ago
SOMEONE PLEASE ACTUALLY HELP MEEE!!!!! Write an example of the Identity Property of Addition using the number 43.
masya89 [10]

Answer:

40 + 3

Step-by-step explanation:

=43. you dont need to use it for 0, even though that's adding too. and multiplying isnt addition.

8 0
3 years ago
G(x) = x2 − 4, find g(5).
oksano4ka [1.4K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

g(x) = x2 - 4

g(5)= 5(2) - 4

g(5)= 10 - 4

g(5)= 6

Have a great day

6 0
3 years ago
What is 15 to the 7 power divided by 15 to the 4 power equal to?
Masja [62]

Answer:

3375

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the y in 10.3=0.6y
    15·1 answer
  • In order to paint your bedroom, you buy 2 gallons of paint that cost $10.50 each, 3 paint brushes that cost $2.99 each, and 2 pa
    10·1 answer
  • Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate for a ride in the cab. In addition to that, they charge $0.45 per mile. Katie has no m
    8·1 answer
  • 3 is 25% of what number?
    9·2 answers
  • Help for brainliest plz
    9·2 answers
  • Can someone pls help me out on the middle one pls ?:(
    7·1 answer
  • (x-4)/3 ≤ 5<br> x ≤ ?<br> HELP ME PLEASE
    10·1 answer
  • Help! I will give brainilest to correct answer UwU
    13·2 answers
  • Find the area of the circle.<br> 12 ft
    13·2 answers
  • The band is raising money for their spring trip. they need to raise at
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!