1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rina8888 [55]
3 years ago
5

What is y-2=-3x(x-7) written in standard form?

Mathematics
1 answer:
Len [333]3 years ago
8 0

Answer:

The equation in standard form is  

2

3

x

−

y

=

7

.

Explanation:

The standard form for a linear equation is  

A

x

B

y

=C

, where  

A

,

B

,

and

C

are numbers, and  

x

and

y

are variables.

y

=

2

3

x

−

7

Subtract  

2

3

x

from both sides of the equation.

−

2

3

x

+

y

=

−

7

Multiply both sides by  

−

1

.

2

3

x

−

y

=

7

A

=

2

3

,

 

B

=

−

1

,

 

C

=

7

You might be interested in
James is x years old now and the sum of his age is and his brothers age is 10.
Vesnalui [34]

Answer:

1) James brother is 10-x years old

2) James was 3 years ago x-3 years old

3) James brother was 3 years ago 7-x years old

4) 3(x-3)=7-x

5) James is 4 years old, his brother is 6 years old

Step-by-step explanation:

3) 10 - x - 3 = 7 - x

5) 3* James age 3 years ago = James brothers age 3 years ago

<=> 3*(x-3) = 7-x

<=> 3x - 9 = 7 - x

<=> 4x = 16

<=> x = 4

5 0
3 years ago
Amy has 2 rows of 4 sports trophies on each of her 3 shelves. how many sports trophies dies amy have
Nesterboy [21]
24 I think is the answer but I'm not sure.  Hope I helped:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression?<br> 2 1/4 divided by 1 2/5
ad-work [718]

Answer:

45/28

Step-by-step explanation:

Convert them to mixed fractions

(2 * 4 + 1) / 4 ÷ (1 * 5 + 2) / 5

8 + 1 / 4 ÷ 5 + 2 / 5

9/4 ÷ 7/5

Flip the second fraction and flip the sign - to multiply.

9/4 × 5/7

9 × 5 = 45

4 × 7 = 28

45/28

This could be left as a fraction or converted to a number:

1.60714285714

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 3-kilogram bag of carrots costs $2.71. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
MissTica

Answer:

The unit price is $0.90.

Step-by-step explanation:

$2.71 divided by 3 = 0.9033333333333.

Rounded equals: $0.90.

4 0
2 years ago
In Mr. Romero's class is 25 students, 13 of them participate in school sports. What percent of students participate in school sp
never [62]

Just do this to find the percentage:

13/25 * 100%

= 0.52 *100%

= 52%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If y = 7x – 5, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs?
    5·2 answers
  • Renee is in charge of the school carnival for 380 students. She has 47 boxes of prizes. Each box has 22 prizes. She wants to mak
    14·2 answers
  • Which point shows an equivalent ratio in this situation?
    14·1 answer
  • Included side between
    7·1 answer
  • How many whole cans can the company make out of each sheet of metal?
    7·1 answer
  • 5) |-16 |- |-2|<br> Evaluate
    13·2 answers
  • Help! (equivalent fractions)<br>it has three questions, please awnser the three! thank you!!!​
    11·1 answer
  • Directions: Solve for X. Round to the nearest tenth. . 12 54​
    12·1 answer
  • the number of calories consumed over multiple days can be determined form a person average consumption of 2000 calories per day.
    10·1 answer
  • Need help with 8th grade algebra
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!