Y-2=5(x+3) is the the answer
Answer:
2.056
rounded to the nearest tenth: 2.1
Plz mark brainliest!! :DD
Answer:
Step-by-step explanation:
so what you want to do is take -1/4x+2 3/4 and solve for x and once you got what x is plug it in to the second part 1/2^x +1
5500+100.50x=4597+<span>175.75x
</span>175.75x-100.50x=5500-4597
75.25x= 903
x=903/75.25
x=12
for 12 ton of sugar <span>the two companies charge the same</span>
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.