Answer:
Cost of each daylilies = $3
Cost of each ivy pot = $3
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of 4 daylilies and 4 ivy = $24
Cost of 4 daylilies and 8 ivy = $36
Find:
Cost of each daylilies
Cost of each ivy pot
Computation:
Assume;
Cost of each daylilies = a
Cost of each ivy pot = b
So,
4a + 4b = 24....... eq 1
4a + 8b = 36 ....... eq 2
Eq2 - Eq1
8b - 4b = 36 - 24
4b = 12
b = 3
So,
Cost of each ivy pot = $3
4a + 4b = 24
4a + 4(3) = 24
4a + 12
a = 3
Cost of each daylilies = $3
Answer:
Ben drove faster
Step-by-step explanation:
<h2>BEN:</h2>
350 miles / 6.5 hours = 53.84 miles per hour
<h2>MARCIE:</h2>
520 miles / 12.25 hours = 42.44 miles per hour
53.84 is faster than 42.44 therefore Ben is faster.
Answer: 
Step-by-step explanation:
The formula for calculate the volume of a cylinder is:

r is the radius of the cylinder and h is the height of the cylinder.
Given the diameter of 3 inches, calculate the radius of the cylinder with:
(Where d is the diameter)

Knowing the height and the radius, you can calculate the volume of the entire can of tuna:

As you want to know the cubic inches of tuna that are in the can (volume of tuna), and you know that the can is half full, then:

Answer:
70cm
Step-by-step explanation:
Area of triangle: (5.8x4)/2=11.6
Area of big rectangle: 8x5.8=46.4
Area of small rectangle: 2.4x5=12
12+46.4+11.6=70