1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
2 years ago
9

Stuck, please help and give explanation thank you.

Mathematics
1 answer:
KatRina [158]2 years ago
3 0
The price of Deluxe=D
the price of standard- S

D=S+5
2D+3S=47,5
2*(S+5)+3S=47,5
2S+2*5+3S=47,5
5S+10=47,5
5S=47,5-10
5S=37,5
S=37,5:5
S=7,5 $ the price of standard Chocolates

D=7,5+5=12,5$
D=12,5$

You might be interested in
-3(y-5)=24 what is the value of y
Gemiola [76]
Step 1
distribute the -3
-3(y-5)=24
-3y+15=24
step 2
subtract 15 from both sides
-3y =9
Step 3
divide -3 on both sides
y=-3
5 0
3 years ago
-4x+36 the coefficient term
Verizon [17]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

The coefficient is the number that multiplies the variable.

To find the coefficient, you'll see it right next to the variable.

Here, x is the variable.

-4x, -4 is right next to x, so it's the coefficient

:)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/16 in. Converted to mm
Shalnov [3]
1/16 converted into mm is 1.5875 mm
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help on this i cant understand it
poizon [28]

Answer:

to get the probability you add the number of figure all together

divide the number of spheres with the total

ie

2 ÷ 10

you get 1÷ 5

you get the answer as 0.2

5 0
2 years ago
Help Me, Will give 100 points.
Bad White [126]

Answer:

baka

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Due tomorrow!!!! 10 points!!
    11·1 answer
  • Evaluate.<br><br> 17 + 330 • 20 ÷ <img src="https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="10^{2}" alt="10^{2}" a
    15·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Why shouldn’t a small business owner deposit checks, cash, and coins totaling $55 and then receive $55 in cash in the same trans
    7·1 answer
  • The number that rode in columns was 3 2/3 times the number that rode in rows. If 2200 rode in columns, how many rode in rows?
    15·1 answer
  • Is -3/4 rational number or irrational
    10·1 answer
  • Trig Help!!
    8·1 answer
  • Help
    6·2 answers
  • A factory makes 5.3 gallons of lemonade per minute. How many gallons of lemonade will the factory make in 3 minutes?
    15·2 answers
  • There are 2.54 centimeters in 1 inch. There are 100 centimeters in 1 meter.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!