1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
3 years ago
9

What is one tenth of 200?

Mathematics
1 answer:
jekas [21]3 years ago
6 0
20 is one tenth of 200
You might be interested in
The time it takes to mow the lawn at a large Park m(x) varies inversely with the number of workers assigned to the job X it take
konstantin123 [22]
I think the answer is A) 
5 0
3 years ago
What is equivalent to 40/64
Nadya [2.5K]

Answer: 5/8


Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Someone please help me
Troyanec [42]
Pythagorean theorem is a^{2} + b^{2} = c^{2}
and using that sin is opposite/hypotenuse, you can find the third side of the triangle.
11^{2}+(adjacent)^{2} = 61^{2} \\ 121+ (adjacent)^{2} = 3721 \\ (adjacent)^{2}=3600 \\ adjacent = 60
now you know adjacent is 60, so cos=60/61
4 0
3 years ago
What is 55 x 25 equaled to
nikitadnepr [17]

Answer:

1375

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which description does NOT guarantee that a quadrilateral is a rectangle?
grandymaker [24]
The answer would be : A parallelogram with congruent sides does NOT guarantee that a quadrilateral is a rectangle  
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 79619 over 25 equals what in whole numbers
    5·2 answers
  • Carmen, Reuben, and Jim sent a total of 156 text messages over their cell phones during the weekend. Jim sent 6 fewer messages t
    13·1 answer
  • Given the following formula, solve for y. W = x-y/2 - z
    12·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • pls help me answer these questions you can do as much as you can!! if correct I'll make Brainliest!!​
    9·1 answer
  • Can some please help I’m stuck :(
    13·1 answer
  • Answer the question on the image <br><br><br><br> ty :P
    12·1 answer
  • June uses 12eggs to make cupcakes she used 4 eggs for each batch of cupcake which expression can be used to find the number of b
    6·2 answers
  • Consider the points Q(23, 48) and R(7, 62). What is the component form of Vector Q R?
    14·2 answers
  • Divide the following numbers. -45/-5​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!