Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
18r
Step-by-step explanation:
Multiply 9 by 2
Answer:
possible lengths
45 and 2
3 and 20
5 and 18
15 and 6
10 and 9
there perimeter will be
94
46
46
27
38
answer to this question is 15 and 6
Answer:
The number that belongs <em>in</em> the green box is equal to 909.
General Formulas and Concepts:
<u>Algebra I</u>
Equality Properties
- Multiplication Property of Equality
- Division Property of Equality
- Addition Property of Equality
- Subtraction Property of Equality
<u>Trigonometry</u>
[<em>Right Triangles Only</em>] Pythagorean Theorem:

- a is a leg
- b is another leg
- c is the hypotenuse
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Define</u>
<em>Identify given variables</em>.
<em>a</em> = 30
<em>b</em> = 3
<em>c</em> = <em>x</em>
<em />
<u>Step 2: Find </u><u><em>x</em></u>
Let's solve for the <em>general</em> equation that allows us to find the hypotenuse:
- [Pythagorean Theorem] Square root both sides [Equality Property]:

Now that we have the <em>formula</em> to solve for the hypotenuse, let's figure out what <em>x</em> is equal to:
- [Equation] <em>Substitute</em> in variables:

- <em>Evaluate</em>:

∴ the hypotenuse length <em>x</em> is equal to √909 and the number <em>under</em> the square root, our answer, is equal to 909.
___
Learn more about Trigonometry: brainly.com/question/27707750
___
Topic: Trigonometry
Answer:
A, C, E, G
Step-by-step explanation: