See attached photo for answers. let me know if you are doing rounding to a specific decimal.
44.4 miles per hour. You just divide 300 and 6.75 (Think as the 3/4 as quarters each 1 is .25) then you will get 44.4. To check your answer you would multiply 44.4 and 6.75 and get 299.7. This is not 300 but when you round that .7 to the nearest 10 you will get 300. Hope this helped.<span />
Answer:
When increasing the radius 3 times the volume increases 9 times and when it is reduced to a third the volume decreases 9 times
Step-by-step explanation:
We have that the formula for the volume of a cone is:
Vc = pi * (r ^ 2) * h
We first calculate the original volume, where the radius is 2 and the height is 9, replacing:
Vc = 3.14 * (2 ^ 2) * 9
Vc = 113.04
Now if the radius is tripled it would be: 2 * 3 = 6, the radius would be 6, replacing:
Vc = 3.14 * (6 ^ 2) * 9
Vc = 1017.36
If we compare:
1017.36 / 113.04 = 9
This means that when the radius is tripled, the volume increases 9 times.
When if re reduces to a third the radius would be: 2/3, replacing:
Vc = 3.14 * ((2/3) ^ 2) * 9
Vc = 12.56
113.04 / 12.56 = 9
Which means that by reducing it to a third the volume becomes 9 times smaller.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
Step-by-step explanation:
21