1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
15

Please help me with number 12

Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]3 years ago
6 0

Answer:

my answer would be D. The stock closed lower than the opening price.

You might be interested in
Please solve this sum asap
Oxana [17]
See attached photo for answers. let me know if you are doing rounding to a specific decimal.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A truck driver drove 300 miles in 6 3/4 hours. How many miles per hour did the driver drive?
Andru [333]
44.4 miles per hour. You just divide 300 and 6.75 (Think as the 3/4 as quarters each 1 is .25)  then you will get 44.4. To check your answer you would multiply 44.4 and 6.75 and get 299.7. This is not 300 but when you round that .7 to the nearest 10 you will get 300. Hope this helped.<span />
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cone with radius 2 and height 9 has its radius tripled. How many times greater is the volume of the larger cone than the small
SpyIntel [72]

Answer:

When increasing the radius 3 times the volume increases 9 times and when it is reduced to a third the volume decreases 9 times

Step-by-step explanation:

We have that the formula for the volume of a cone is:

Vc = pi * (r ^ 2) * h

We first calculate the original volume, where the radius is 2 and the height is 9, replacing:

Vc = 3.14 * (2 ^ 2) * 9

Vc = 113.04

Now if the radius is tripled it would be: 2 * 3 = 6, the radius would be 6, replacing:

Vc = 3.14 * (6 ^ 2) * 9

Vc = 1017.36

If we compare:

1017.36 / 113.04 = 9

This means that when the radius is tripled, the volume increases 9 times.

When if re reduces to a third the radius would be: 2/3, replacing:

Vc = 3.14 * ((2/3) ^ 2) * 9

Vc = 12.56

113.04 / 12.56 = 9

Which means that by reducing it to a third the volume becomes 9 times smaller.

6 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation for all real values of x.<br> sec^2 x + 2 sec x =0
masha68 [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

21

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 75 can be written as 5 to the power of x times y, where x and y are prime numbers. find the value of x and the value of y.
    13·1 answer
  • Distributive property the answer to 3(t-2)
    7·1 answer
  • Find the value of each polynomial when (a) x=0 and (b)= -1<br> 15). x^2-5x-2
    12·1 answer
  • I reallyy need help on this!<br> Thank you in advance
    14·1 answer
  • Determine whether the data described below are qualitative or quantitative and explain why.The shoe sizes left parenthesis such
    6·1 answer
  • The formula for the area of a triangle is , where b is the length of the base and h is the height. Find the height of a triangle
    10·2 answers
  • What is -4x&lt;8. I’m a little confused.
    14·1 answer
  • if a hummingbird were to get all of its food from a feeder, then a 16 ounce nectar feeder could feed about 80 hummingbirds a day
    8·2 answers
  • I need help man
    10·1 answer
  • Convert 3 4/5 into a improper fraction with steps please
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!