1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
15

Kendra was asked to find the number of students who planned to attend the evening symphony performance. She was told that 40 per

cent of the 50 students planned to attend. Kendra’s work is shown below.

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]3 years ago
3 0

Answer:

Kendra should of divided by 2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write a rule describing the results when one multiplies three positive and negative decimals and changes the order of multiplica
anygoal [31]

Answer:

2 positive * 1 negative = negative

2 negative * 1 positive = positive

Step-by-step explanation:


one positive and 2 negative

(+ * -) * - =

positive times negative = negative * negative = positive

(+ * -) * -  = +

now if we change the order by putting parenthesis

+ *( - * -)

negative time negative = positive

+ * (+) = positive

the result is positive


The result does not change because of where we put the parentheses.


- * + * + =

negative  times positive = negative

negative * positive= negative

- * + * + =  negative

The order does not matter

6 0
2 years ago
 multiplying polynomials <br>find the product<br>(5n+6)(5n-5)
Viktor [21]
(5n+6)(5n-5) =5n\cdot 5n -5n\cdot 5+6\cdot 5n-6\cdot 5=\\ \\=25n^2-25n+30n-30 =25n^2+5n-30


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey! Im counting on you guys!
raketka [301]

Answer:

  • Ken is faster by 1 mile per hour

Step-by-step explanation:

<u>Ken's speed</u>

  • 174/3 = 58 mph

<u>Brenda's speed</u>

  • 57 mph as per formula

<u>Comparing the values, we see that</u>

  • Ken is faster by 58 - 57 = 1 mile per hour
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?
Arlecino [84]
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
6 0
3 years ago
Solve for x: -6 &lt; x - 1 &lt; 9
Shkiper50 [21]

Answer:

x = (-5,10)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Malik is going to mow lawns this summer and begins his first week with $35 in his account. If he makes $25 each week, which sequ
    12·1 answer
  • Help solving this math
    15·1 answer
  • How do tell whether a ordered pair is a solution of the inequality whose graphic is shown
    10·1 answer
  • Common factor 32? composite or prime will both work
    10·1 answer
  • Aishas diet consists of approximately 3000 calories a day.if 750 calories come from fat what percentage of total calories is tha
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME PLZZ I WILL MARK BRAINLEIST PLZ
    12·2 answers
  • Solve the following equation and check.
    7·2 answers
  • The sum of 1/6 and 1/4 is _______
    10·1 answer
  • The area of a square is given by the formula A = s^2, where s is the length of the side. What is the area of the square with a s
    7·2 answers
  • (03.05 MC)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!