1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetllana [295]
3 years ago
12

2 x + 5 = 10 what is x =?

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
5 0

Answer:

x=\frac{5}{2}

Step-by-step explanation:

First, subtract 5 on both sides since when you subtract 5 from 5, it will give you 0.

Basically we are trying to get rid of the +5.

2x+5-5=10-5

2x=5

Divide by 2 to get rid of the 2 that is combined with the x.

2x/2=5/2

x=\frac{5}{2}

Kobotan [32]3 years ago
4 0

Answer:x=5/2

Step-by-step explanation:

2x+5=10

Subtract 5 from both sides

2x+5-5=10-5

2x=5

Divide both sides by 2

2x/2=5/2

x=5/2

You might be interested in
Find the intervals on which the function is increasing or decreasing.
Assoli18 [71]
To solve this, you have to know that the first derivative of a function is its slope. When an interval is increasing, it has a positive slope. Thus, we are trying to solve for when the first derivative of a function is positive/negative.

f(x)=2x^3+6x^2-18x+2
f'(x)=6x^2+12x-18
f'(x)=6(x^2+2x-3)
f'(x)=6(x+3)(x-1)
So the zeroes of f'(x) are at x=1, x=-3
Because there is no multiplicity, when the function passes a zero, he y value is changing signs.
Since f'(0)=-18, intervals -3<x<1 is decreasing(because -3<0<1)
Thus, every other portion of the graph is increasing.
Therefore, you get:

Increasing: (negative infinite, -3), (1, infinite)
Decreasing:(-3,1)
6 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
. name four rays shown?
Aliun [14]
The rays shown in the pictur: Ray VX, YZ , XY, ZV..... Plus more!
4 0
3 years ago
4(x-11)^2=25
netineya [11]
Expand the square: 4(x-11)^ =25
4(x-11)(x-11)=25

Distribute : 4(x-11)(x-11)=25
4(x(x-11)-11(x-11))=25

Distribute: 4(x(x-11)-11(x-11))=25
4(x^-11x-11(x-11))=25

Solution: x=17/2
x=27/2

hope that helps
8 0
3 years ago
Rewrite in simplest terms: -4(5v – 3v – 6) – 9v
julsineya [31]

Answer:

-4 (5v -3v -6) -9v (use the distributive property)

-20v +12v +24 -9v (combine all like terms)

-17v +24

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trilobites to concert tickets from her friend she pays $90 for the two tickets she looks at the tickets and see that each ticket
    15·1 answer
  • What in the times tables equal 48?
    14·1 answer
  • What is the answer to this math problem, g=c+x
    8·1 answer
  • Complete the square n^2-8n
    5·1 answer
  • Answers plz I need help really badly
    6·2 answers
  • Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = the quantity of 3x minus 1, divided by 2, solve for g(f(3)).
    15·2 answers
  • A person standing on a moving walkway travels 90 feet in 30 seconds. What equation represents this relationship? How many feet w
    14·1 answer
  • I.
    10·1 answer
  • H + 5.4 = −5.4 <br><br><br><br><br> pls help if you know
    10·2 answers
  • Find the solution of the given simultaneous equations<br> y = 2x - 3<br> 3x - 2y = 4
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!