Answer:
Game 2
Step-by-step explanation:
Each hit the points would double (point(x2))
Example:
1x2=2, 2x2=4, 4x2=8, 8x2= 16, 16x2=32, and so on.
Cost of 2 1/2 yards= $15
cost of 1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
Answer:
with proportional relationships, you can simply divide the y coordinate by the x coordinate to find the unit rate: In this case, if (5,4) lies on the line then you have 5 lbs of potatoes for 4 dollars or .80 cents for 1lb of potatoes. The point (10,8) represents 10 lbs of potatoes for 8 dollars. Here you can see that dividing 8 by 10 we once again get the unit rate of .80 cents per 1 lb of potatoes.
x = lbs of potatoes and y = price(4,3)....this means 4 lbs of potatoes cost $ 33/4 = 0.75 cents per lb <== 1 lb of potatoes cost 0.75(8,6)...this means that 8 lbs of potatoes cost $ 6
Hope this helps
-Agarvated Team
28 because you do 38-10 which equals 28. Hope I helped.
Answer:
6.5%; $22.10
step 1. subtract
$3.90-$60.00
step 2.
divide
$3.90÷ by the answer you get in step 1
step 3.
Convert answer into percentage by multiplying by 100