Answer:
D
Step-by-step explanation:
this is a "strategic" guess
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
400 and 500
Step-by-step explanation:
the ratios are 8:10
total ratio = 8+10 = 18
share for the ratio is 8 = 8/18×900
= 0.444444444×900= 400
therefore, share for the ratio of 8= 400
share for the ratio of 10= 10/18×900
= 0.555555555×900=500
therefore, share for the ratio of 10= 500
Answer:
4,4 is the distance
Step-by-step explanation:
cause its 4 squares away for both
I hope it helped for the question