S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
Where a= next number in the sequence:
a=n(-3) + 6
Atmosphere is the correct answer!
jake has 5 cats
then he finds 10 cats
jake now has 5+10 = 15 cats
now he loses 11 cats
15 -11 =4
jake now has 4 cats