1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
2 years ago
13

A car is traveling down a highway at a constant speed, described by the equationd=65t, where d represents the distance, in miles

, that the car travels at this speed in t hours.
How many miles does the car travel in 1.5 hours?
Mathematics
1 answer:
Rasek [7]2 years ago
4 0

Answer:

97.5 miles

Step-by-step explanation:

you would take 65 and multiply by 1.5

You might be interested in
Look at this graph.
Marina86 [1]

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
1. Delia purchased a new car for $23,350. This make and model straight line depreciates to zero after 13 years.
frosja888 [35]

Answer:

a. y-intercept = 23350 and x-intercept = 13

b. m = -\frac{23350}{13}

c. y = -\frac{23350}{13}x + 23350

Step-by-step explanation:

Given

Years = 13

Total\ depreciation = \$23350

Solving (a): The x and y intercepts

The y intercept is the initial depreciation value

i.e. when x = 0

This value is the value of the car when it was initially purchased.

Hence, the y-intercept = 23350

The x intercept is the year it takes to finish depreciating

i.e. when y = 0

From the question, we understand that it takes 13 years for the car to totally get depreciated.

Hence, the x-intercept = 13

Solving (b): The slope

The slope (m) is the rate of depreciation per year

This is calculated by dividing the total depreciation by the duration.

So:

m = \frac{23350}{13}

Because it is depreciation, it means the slope represents a deduction.

So,

m = -\frac{23350}{13}

Solving (c): The straight line equation

The general format of an equation is:

y = mx + b

Where

m = slope

b = y\ intercept

In (a), we have that:

y\ intercept = 23350

In (b), we have that:

Slope\ (m) = -\frac{23350}{13}

Substitute these values in y = mx + b

y = -\frac{23350}{13}x + 23350

<em>Hence, the depreciation equation is: </em>y = -\frac{23350}{13}x + 23350<em></em>

8 0
2 years ago
sharon invested $5000 in a certificate of deposit (cd) that paid 7.4% simple interest. she held the cd for 8 years. how much int
TEA [102]
True u have info on the book brooo/mate Supreme bro
6 0
3 years ago
21. The difference between two numbers is 29. If five times the smaller is subtracted from twice the larger,
Ymorist [56]

Answer: 48

Step-by-step explanation:

We have to write a system of equations:

The difference between two numbers is 29. Difference means one number (y) minus another number (x) equals 29.

y-x =29

If five times the smaller ( 5 times x , x is the smaller number because is the number to subtract) is subtracted from twice the larger, (2y)

The result will be one

2y-5x =1

Now, we have to multiply the first equation by 2, and subtract the second equation to the first one:

2y -2x = 58

-

2y-5x =1

__________

3x =57

Solve for x:

x =57/3 =19

Replacing the value of x on any equation:

y-x =29

y-19 =29

y = 29+19 = 48

48 (y)> 19(x)

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.  

5 0
3 years ago
What's 15/45 written as a fraction in simplest form<br> A. 3/15<br> B.13<br> C.53<br> D. 153
Hoochie [10]

Answer:

None of the above

Step-by-step explanation:

15/45=1/3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2. A skydiver jumps from a plane from an altitude of 6000 ft. An observer on the ground measures the skydiver’s altitude at time
    8·1 answer
  • F(x) = 3x-1 find f(x) when x=2
    12·1 answer
  • Lisa is making a juice-mix that uses orange juice and pineapple juice in 6:7 ratio. Which all of the following options describe
    11·1 answer
  • A train ride covers a distance of 3 miles in 20 minutes what is the speed for the ride in miles per minute?
    10·1 answer
  • 1/3x+2=3/4 how would I go about solving this???
    13·1 answer
  • I need help now use quadratic formula nowwwwwww please
    12·1 answer
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • Write the line 3x+2y-7=0 in the form y=mx+b
    9·1 answer
  • Pls show work I can't understand
    9·1 answer
  • 7.) The online book is $29.00 but the tax and shipping is another 25%. What will it cost me with the tax and shipping?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!