1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ahrayia [7]
3 years ago
15

The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds. -------------------------------------

------- Fruit: Cost: pounds: Apples: $6 6 Bananas: $4 5 Peaches: $5 4 Kiwis: $9 6 -------------------------------------------- Which Type of fruit has a cost of $1.25 per pound? A. Apples B. Bananas C. Peaches D. Kiwis
Mathematics
1 answer:
Mashcka [7]3 years ago
3 0

Answer:

C. Peaches

Step-by-step explanation:

To find the cost of each fruit per pound, divide the cost of the fruit by how many pounds of it there are.

Apples: $6 ÷ 6 = $1

Bananas: $4 ÷ 5 = $0.80

Peaches: $5 ÷ 4 = $1.25

Kiwis: $9 ÷ 6 = $1.50

The type of fruit that has a cost of $1.25 per pound is peaches.

Hope that helps.

You might be interested in
Of the 35 students in my class, 11 practice karate, 11 play piano, and 20 take math lessons. $ students play piano and go to mat
Andrews [41]
There are twenty four students that do all
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me please​
baherus [9]

Answer:

The answer is C

4 0
3 years ago
Laura has a rectangular piece of wood that is 7in by 4in she wants to cover it with strips of ribbon that are 1/4 inch wide what
inn [45]

Answer: 112 inches.

Step-by-step explanation:

You know that the width of the rectangular piece of wood is 4 inches and the width of the strip ribbon is 1/4 inches.

Then, let be "n" the number of strips ribbon that Laura needs to cover the width of the rectangular piece of wood (Assuming that she will cover the wood in the form shown in the figure attached). This is:

n=\frac{4in}{\frac{1}{4}in}\\\\n=16

To find the lenght of ribbon that Laura needs to conver the wood, you must multiply the number of strips ribbon "n" by the lenght of the rectangular piece of wood, then you get:

lenght=(16)(7in)\\lenght=112in

8 0
3 years ago
Select each figure that appears to be a rectangle. You must select all that apply.
Archy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

i Believe its A. B. And D. But i could be wrong

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seven subtracted from the quotient of a number and 2 is -6
Pachacha [2.7K]
N/2 -7 = -6

add 7 to both sides;
n/2 -7+7 = -6+7

n/2 = 1
multiply both sides by 2 (  or divide by 1/2 ) in order to get n by itself.

n/2 * 2/1 = 1 * 2/1

n = 2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A z-score of +1.6 represents a value which is how many standard deviations above the mean?
    11·2 answers
  • Chris's pay went from $20/hr to $25/hr after his first evaluation. After his second evaluation his pay was raised to $33/hr. Whe
    13·1 answer
  • Jesse played two days of golf. On the second day, he got a score of -6. His total score for the two days was 0. Define a variabl
    10·1 answer
  • The values of a, b, and c in the equation x² + 6x - 55 = 0 are:
    12·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 30 in. if its lenth is 3 times the width, find the deminsions​
    8·1 answer
  • One kind of hard candy sells for $.89 per kilogram another sells for $1.10 per kilogram how many kilograms of each kind a need t
    10·1 answer
  • Help plz math is so hard
    6·2 answers
  • What is the mean of the measures of the three exterior angles of a triangle if two of the interior angles have measures of 63 an
    10·1 answer
  • Work out the volume of this sphere.<br> Give your answer to 1 decimal place.<br> 4.7 cm
    7·1 answer
  • There are 140 calories in a 1/3 pack of m&amp;ms . How many calories are in 2 packs of m&amp;ms
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!