1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gavmur [86]
4 years ago
10

Tracy is saving to buy a new guitar that costs $253.77 (including tax). Tracy has saved $136.27, and she can save $23.50 each we

ek.
Which equation could you use to find how long it will take to save for the guitar?

$23.50w = $253.77
$253.77 - w = $136.27 + $23.50
$253.77 + $136.27 = $23.50w
$136.27 + $23.50w = $253.77
Mathematics
2 answers:
kow [346]4 years ago
8 0

Answer:

<h2>$136.27 + $23.50w = $253.77</h2>

Step-by-step explanation:

We know that the guitar costs $253.77. Tracy has $136.27, this is a constant value, it cannot be related with the variable. The variable represent "weeks", and Tracy can save $23.50 per week, which is the coefficient of the variable.

So, basically, the sum of the money save plus the money he will save per week must be equal to the cost of the guitar. The expression would be:

$136.27 + $23.50w = $253.77

As you can see, the right answer is the last one.

andrey2020 [161]4 years ago
7 0
Option number 4 is the answer
You might be interested in
Plzzzzzz help meeeee​
kipiarov [429]

Answer:

Step-by-step explanation:

For A, 7x=21, it is asking, 7 multiplied by what number is 21? We can try to figure it out. Let's start with 0.

7(0)≠21

Then 1.

7(1)≠21

7(2)≠21

7(3)=21

Therefore, for question a, the answer is 3.

For question b, it's asking 6 minus what is 2.

With this one, we can say it is 4, since 6-4=2.

Now moving on to B.

a) 2x+4=16

We need to isolate x in order to find it's value.

So we can begin with subtracting 4 from both sides, getting us:

2x=12

Then, if we divide both terms by 2, we get x.

x=12/2

x=6.

b)

3 x (z/4)=9

Again, we need to isolate z.

So, we multiply both sides by 4, getting us

3z=36

then we divide by 3

z=36/3

z=12

c) 16-x=2

Here we simply subtract 16 from each side, then flip the signs to get positive x.

So, 16-x=2

-x=-14

x=14

d) 4k=20

This is essentially asking, 4 times what number is 20?

So we can divide both sides by 4 and get

k=20/4

k=5

5 0
3 years ago
A parabola intersects the x-axis at x=3 and x=9 what is the x-coordinate of the parabola's vertex?
KiRa [710]

Here we are given the x intercepts at x=3 and x=9

So let us try to make quadratic equation for this using given information.

We have factors in the form (x-a)(x-b)

where a and b are x intercepts given to us.

So rewriting in factored form:

y=(x-3)(x-9)

Now let us simplify it:

y=x^{2}-12x+27

Let us find the vertex now,

For a quadratic equation of the form:

y=ax^{2}+bx+c

For x coordinate , we have the formula,

x=\frac{-b}{2a}

So using this formula for our equation,

x=\frac{-(-12)}{2(1)}

So x = 6

Answer: The x-coordinate of the parabola's vertex is 6.


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eric works in landscaping. He charges a fee of $25 plus $15 per hour. What is the least number of hours he must work in order to
nlexa [21]

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

you would so 100 minus 25 (25 is just one charge fee) which is 75 then divide 75 into 15 which is the hourly pay, and get 5 which is the hours he must work

3 0
3 years ago
The quotient of a number and three, increased by one <br><br><br> Using the variable N
solniwko [45]
N÷3+1 or can be stated as 3÷n+1

5 0
3 years ago
What is the Answer to this problem 75x+2=
pashok25 [27]
75x+2=
75x-2=-2. move the 2 to the other side
75x=-2 now divide 75 both sides

75/75x=-2/75
x=-2/75
4 0
3 years ago
Other questions:
  • An electronics company can spend no more than $4,000 on raw materials for circuit boards. The raw materials cost $10 per ounce f
    15·1 answer
  • What is 5.27 rounded to the nearest tenth
    8·2 answers
  • It rained 0.53 inches on Monday.
    15·2 answers
  • Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price
    11·1 answer
  • (a) Draw the image of PQR after a rotation of 180° about the origin. Label the image P'Q'R' .
    15·2 answers
  • Two similar cylinders have radii of 15 inches and 6 inches. What is the ratio of the surface area of the small cylinder to the s
    15·1 answer
  • 19​% adults favor the use of unmanned drones by police agencies. Twelve U.S. Adults are randomly selected. Find the probability
    7·1 answer
  • +(5)-(10)+(5)-6+10=????
    6·2 answers
  • What is the best way of choosing a sample to statistically represent a population? Why?
    11·1 answer
  • Two points located on are J(1,-4) and K(-2,8). What is the slope of ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!