So, bike=b and accessories=a.
b+a=320
Since the bike is worth 7 times more than the accessories, the b would turn into 7a (because 7 times the cost of accessories is the cost of the bike).
The equation would now turn into 7a+a=320.
Solve for a.
7a+a=320
8a=320
a=40
Now that you know the cost of the accessories, you multiply that 40
by 7 to get the cost of the bike.
40(7)
280
The cost of the bike is $280.
The cost of the accessories are/is $40.
I'm going to assume that you are trying to find the two numbers. Based on the information in the problem, we can create the following equations (where
and
are the two numbers):


We have a systems of equations. In this case, it would be easier to use elimination by adding vertically. This produces the result:


To find
, substitute the value for
into one of the earlier equations:


The two numbers are 12 and 18.
Answer:
x=88 (alternative angles)
y=31 each
v=41 (alternative angles)
w=20 (alternative angles)
Step-by-step explanation:
for y:
we add all the angles got therefore,
20+41+88+y+20+41+88+y=360(because total angle in a quadilateral is 360°)
298+2y=360
2y=360-298
2y=62
therefore y=62/2=31° for each y
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.