Hey! So, here's a tip. When writing exponents, an easier way is to write a^b, rather than a to the b power. Besides that, here is your answer!
So-------
9^3=729
3^2=9
6^3=216
15^2=225
Now that we have that figured out, we can add them together, wish is simple. 729 + 9 + 216 + 225= 1,179.
Therefore, your final answer will be 1,174.
If you have any questions on this, I'm happy to help you. :)
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
There’s an 8/15 chance he will call someone from school
Answer:
16 3 pointer shots 1 2 pointer shots
Step-by-step explanation:
I subtracted 3 pointers and did it 16 times and subtracted 2 one time
I hope I helped
For calculating that, you have to find the unit rate first;
2.4 pound carrot = $1.68
1 pound carrot = $1.68/2.4 = $0.7
1.8 pound broccoli = $1.53
1 pound broccoli = $1.53/1.8 = $0.85
So, it would be = $0.85 - $0.7 = $0.15
SO, YOUR ANSWER IS $0.15