1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
3 years ago
13

FIRST QUESTION!!!!

Mathematics
1 answer:
aleksley [76]3 years ago
6 0

Option B: 1088 is the next term in the geometric sequence.

Explanation:

The sequence is 17,68,272

We need to determine the next term.

To determine the next term, let us find the common ratio between the terms.

r=\frac{68}{17} =4

r=\frac{272}{68} =4

Thus, the common ratio is r=4

And the given sequence is a geometric sequence.

To determine the next term in a geometric sequence, we always multiply the common ratio to the current term.

Hence, the current term is 272 and the common ratio is 4.

Next term = Current term × Common ratio

                =272\times4

                =1088

Thus, the next term of the geometric sequence is 1088

Therefore, Option B is the correct answer.

You might be interested in
You can walk 1 1/2 miles in 1/2 hour. what is your average speed?
Sholpan [36]

Answer:

3mph

Step-by-step explanation:

Depending how far you're traveling and how fast you traveled. When doing speed you typically do it by hours and the unit will be miles per hour (mph).

1. 1.5 mi=0.5 hr

2. Multiple 0.5 by 2 to get one hour, and do the same to the other side

2(1.5)=2(0.5)

3. 3mi=1hr

4. The answer is 3mph

3 0
3 years ago
If the pattern in the table continues when will sales for DVD players equal sales for mobile phones?
omeli [17]

Answer:

<em>never </em>because they are continually increasing at the same rate without multiplying and dividing

3 0
2 years ago
On Call 3.5 hours: $10 Talk Time 1/2 hours: $1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each company?
mafiozo [28]
On Call's unit rate is about $2.86 per hour, since $10/3.5 hours= $2.86/1 hour
Talk Time's unit rate is about $2.50 per hour, since $1.25/0.5 hours= $2.50/1 hour
3 0
3 years ago
And right triangle ABC shown, what is the length of AC?
Vera_Pavlovna [14]
Simple pythagorus theorem with the equation a^2=b^2+c^2
To find AC, (2^2)+(3^2)=4+9=13
AC=the square root of 13
4 0
2 years ago
How much does he weigh?
Marat540 [252]
He weighs about 200 lb.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Select all pairs of corresponding angles. Assume the lines are parallel.
    10·2 answers
  • The steps to solve Square root of 3x plus 1 = 4.
    14·1 answer
  • Mr. Malloy wants to make sure Amo and Javier get the best possible grade after five tests and can either give a grade based on t
    8·2 answers
  • The line of best fit drawn on the plot shown is used to predict the number of tickets sold on a certain day. Use the two points
    12·1 answer
  • How many different ways can a coach select the captain and co-captain of a team from a group of 20 people
    11·2 answers
  • Find the quotient.<br>22 ÷ (-11) (work shown )​
    14·1 answer
  • four family members are going on an airplane trip together. they are parking a car at the airport terminal. the daily rate for p
    8·2 answers
  • An arithmetic progression has first term 11 and Fourth term 32. Fine the sum of the first nine term
    13·2 answers
  • Find an order pair (x,y) that is solution to the equation 3x-y=8
    11·2 answers
  • Helphelphelphelphelphelphelphelphelphelphelp
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!