1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
4 years ago
11

The bike store marks up the wholesale cost of all of the bikes they sell by 30%. Andre wants to buy a bike that has a price tag

of $125. What was the wholesale cost of this bike? If the bike is discounted by 20%, how much will Andre pay (before tax)?
Mathematics
1 answer:
makvit [3.9K]4 years ago
3 0
125+30% = $162.5 - 20% = $130
sorry if you get it wrong on not that good at math but I'm pretty sure this is the answer.
You might be interested in
A bag contains 9 red chips and 5 blue chips. two chips are selected randomly without replacement from the bag. what is the proba
geniusboy [140]
64% possible that the two chips are the same colour
8 0
3 years ago
The length of a rectangle is four times its width.
mixer [17]

Let width be x

  • length=4x

ATQ

\\ \sf\longmapsto 2(x+4x)=70

\\ \sf\longmapsto 5x=35

\\ \sf\longmapsto x=7

  • Width=7ft
  • Length=7(4)=28ft
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sequences:
joja [24]

Answer:

<u>The sequence is</u>

  • 1, 1 + 2, 1 + 2 + 3, 1  + 2 + 3 + 4, ...

Each term is the sum of the consecutive numbers from 1 to that number.

<u>The nth term is the sum of the first n numbers:</u>

  • aₙ = 1 + 2 + 3 + ... + n
  • aₙ = 1/2n(1 + n) (formula for sum of the n terms of arithmetic progression with the first term of 1 and common difference of 1)
  • aₙ = n(n + 1)/2

1) The number of circles in the nth pile is n(n + 1)/2

2) When n tends to infinity the number of circles tends to infinity

4 0
3 years ago
Given the equation 4x+5y=20
tester [92]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Sean bought 1.8 pounds of gummy bears and 0.6 pounds of jelly beans and paid $10.26. He went back to the store the following wee
Ymorist [56]

Answer:

Gummy bears $3.20/lbs

Jelly beans $7.50/lbs

Step-by-step explanation:

For this we will substitute gummy bear price for "x" and jelly bean price for "y" which creates this system (also assuming there is no sales tax involved):

1.8x + 0.6y = 10.26

1.2x + 1.5y = 15.09

Then once solved, answers come out to be (x,y) = (16/5,15/2) which is (3.2,7.5)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Blank-73,000 =29,000 and blank-7,300=2,900
    14·1 answer
  • Plz help. Correct answer gets brainliest
    12·1 answer
  • How many real number solutions does the quadratic below have? y=2x^2-10x+6
    8·2 answers
  • It takes Mr. Martin 12 minutes to drive his bus route without stopping to pick up any passengers. For each passenger stop, he es
    7·1 answer
  • What is h?<br> Problem 23h=12
    6·2 answers
  • Which expression has a quotient of about 7?
    6·1 answer
  • Any help would be great plz.
    13·1 answer
  • What is the measure of <br><br> PLEASE HELP HURRY
    7·2 answers
  • What is the value of cos Tan
    15·1 answer
  • Solve the inequality and the graph<br><br> -6k ≤ - 72<br><br> ⮜|-------|--------|➤
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!