1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
10

Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of granola on each box. What is the unit price in do

llars per pound? (16 ounces = 1 pound)
Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
3 0

Answer:

3 dollars per pound

Step-by-step explanation:

First, you find the cost of a box of granola 4.5/2 = 2.25. Since there are 12 ounces of granola in each box, you could divide 2.25 by 12 to get the cost of granola per ounce(0.1875) and multiply it by 16 to get the cost of a pound (3).

You might be interested in
PLZ HELP
IgorLugansk [536]

Answer:

i dont know for sure but it says possible order pairs

6,12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
joe has a cylindrical glass jar that he wants to fill completly with apple juice. This jar has a diameter of 4 inches and a heig
KonstantinChe [14]

Answer:

  V = πr²h

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a cylinder is ...

  V = πr²h

where V is the volume, r is the radius, and h is the height of the cylinder.

_____

<em>Comment on the formula</em>

This is a specific version of the formula for any sort of "prism" with parallel bases and a uniform cross section (parallel to the bases). The volume of such a figure is computed as ...

  V = Bh

where B is the area of the base and h is the perpendicular distance between the parallel bases. Here, the base is a circle, so has area formula ...

  B = πr²

Filling this into the volume formula gives ...

  V = πr²h . . . . . as above

8 0
3 years ago
Find the value of x..
shepuryov [24]

Answer:

The answer is 116

Step-by-step explanation:

Because this shape is a quadrilateral, so the sum of the angles of a quadrilateral is a total of 360 degrees. So i added 90 + 90 + 64 = 244. And 360 - 244 = 116.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Consider the natural numbers from 1 to 25. Write the prime numbers between 1 to 25. What fractions of these natural numbers are
Len [333]

Step-by-step explanation:

Natural numbers are numbers that include positive integers.

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25

Prime numbers are numbers that are greater than 1 and has only two factors

2,3,5,7,11,13,17,19,23

What Fractions of natural number are prime number?

9/25

3 0
3 years ago
Graph y=-3x +7 and the line that is<br> parallel to it that passes through (4,1).
Brums [2.3K]
Y = -3x + 13

Steps and the graph are on paper

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B5%7D%5E%7B%20-%207%7D%20%20%5Ctimes%20%20%7B5%7D%5E%7B12%7D%20%20%
    5·1 answer
  • Three less than x is equal to 13
    11·2 answers
  • Equations with fractions that equal 12
    14·1 answer
  • What is the slope of this line?
    11·1 answer
  • For a wedding the bride must select 4 bridesmaids from her 6 closest friends and must arrange them in order for the ceremony. Ho
    10·1 answer
  • If $3,000,000 is invested at 6% interest compounded continuously, how much
    5·1 answer
  • If a triangle has a base of 16 meters and a height of 10 meters, what is the area?
    13·2 answers
  • Find the slope of the line passing through the points given below or state that the slope is undefined. Then indicate whether th
    5·2 answers
  • 4 x y -7y +9 x y + 12y
    10·1 answer
  • Can you help me solve this?<br><br> 6 ÷ 2(1+2) = ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!