1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
10

Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of granola on each box. What is the unit price in do

llars per pound? (16 ounces = 1 pound)
Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
3 0

Answer:

3 dollars per pound

Step-by-step explanation:

First, you find the cost of a box of granola 4.5/2 = 2.25. Since there are 12 ounces of granola in each box, you could divide 2.25 by 12 to get the cost of granola per ounce(0.1875) and multiply it by 16 to get the cost of a pound (3).

You might be interested in
What is the similarity ratio of the smaller to larger similar cones?
Flura [38]

V=1024 pi m^3 and v=250 pi m^3
the similarity ratio of the smaller to larger similar cones is 
k= V/v=1024 pi m^3/250 pi m^3= 4.096
the great cone is 4.096 times of the small cone (in volume)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/16 2 + x = 12 <br> what is the answer to this equation?
Troyanec [42]

Answer:

nomelase pero será chida la imagen que tienes

6 0
2 years ago
40 POINTS is (4,7) a solution of equations? Explain your answer 2x+4y=36 3x-4y=-6
dsp73
<span>2x + 4y = 36
3x - 4y = -6
--------------add
5x = 30 
  x = 6

</span>2x+4y=36 
2(6)+4y=36 
12 + 4y = 36
4y = 24
  y = 6

answer
<span>(6, 6) is a solution of equations
</span><span>(4,7) is NOT a solution of equations</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kabul’s bookshop marks up all books by 40 percent of their cost. The overhead rate is 16 percent of the selling price. What is t
morpeh [17]

Answer:

The net profit rate on the book is 5.41

Step-by-step explanation:

Given as :

The marks up percentage of book = m = 40%

The overhead rate is 16% of selling price

The cost price of book = c.p = $18.10

Let The profit = $p

Let The selling price = s.p

<u>Now, According to question</u>

mark up percentage = \dfrac{s.p - c.p}{c.p}

I.e 40% =  \dfrac{s.p - 18.10}{18.10}

Or, \dfrac{40}{100} + 1 = \dfrac{s.p}{18.10}

Or, \dfrac{140}{100} =  \dfrac{s.p}{18.10}

Or, s. p = \dfrac{140\times 18.10}{100}

∴ s.p = $25.34

So, selling price of book = s.p = $25.34

Now, The overhead percentage = 16%

i.e overhead rate = \dfrac{\textrm estimated cost}{\textrm estimated total base unit}

Or, estimated cost = 16% × 25.34

I,e estimated cost = 0.16 × 25.34

∴ estimated cost = $4.05

Now,

Profit = selling price of book - estimated book cost

I.e p = $25.34 - $4.05

∴ p = $21.29

So, The profit rate% = \dfrac{\textrm profit}{\textrm estimated cost}

I.e The profit rate% = \dfrac{21.29}{4.05}

∴ profit rate %= 5.41

So, The profit rate = p = 5.41

Hence, The net profit rate on the book is 5.41  Answer

4 0
3 years ago
Karl is purchasing a $205,000 home with a 30-year mortgage at 5.5%. Because he is not making a down payment, PMI in the amount o
Rina8888 [55]
$421,369.20 , I just had this question on Apex.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A random sample of 95 vehicles is taken from a large parking lot at an office park. Below is the type of each vehicle, and wheth
    6·1 answer
  • 5. What is orthonormal coordinate system?
    10·1 answer
  • Martha has 3 cards but she wants more.if she makes 5 cards an hour, how many cards will she have after 6 hours?
    7·2 answers
  • Plz help me plzzzzzz 64=8c
    7·2 answers
  • Determine if parallel, perpendicular, or neither. ​
    12·1 answer
  • The linear equatic
    11·1 answer
  • The medium pizza is 12 inch what the circumference plz help
    15·1 answer
  • Please help! asap! thanks! xoxoxo
    15·2 answers
  • ANSWER ASAP! MARK BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Finding missing angle. PLEASE HELP ME!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!