I think it’s C but I’m not too sure
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
No because when you do 3*--9 = 27 and 4*--12 =48
Answer:
x = 18
Step-by-step explanation:
I the given triangle, it appears that M and N are the midpoints of the segments BG and BD respectively. If it so, then let us solve it.
By mid segment theorem:
2MN = GD
2(6x - 51) = 114
12x - 102 = 114
12x = 114 + 102
12x = 216
x = 216/12
x = 18
Answer:
Yes, they are proportional.
Step-by-step explanation:
Using this from what I found helped me answer the question, and if you compare their ratios, they are both going to show that 75% each class have texted:
Proportional: When quantities have the same relative size. In other words they have the same ratio.
All you would have to do is compare the amount of students that texted(x) to the amount of students there are total in the class(y). When you compare them in a y:x format, it will all lead up to the results showing that 75% of both groups have texted.