1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
10

HELP PLEEEASEEE

Mathematics
2 answers:
Solnce55 [7]3 years ago
7 0

Yes, I agree. The first step is to replace the variables, which would make it 5(9) + 2. 5 times 9 is 45, plus 2 is 47.


Ivahew [28]3 years ago
3 0
× = 9
y = 2

5× + y

⓵ Replace × and y by their value :

5(9) + 2

⓶ Solve it!

5 • 9 = 45

45 + 2 = 47

↠ Your answer is 47, you were right!

I really hope this helped, if there’s anything just let me know ☻
You might be interested in
Consider this sequence: -81, -54, -36, -24, … . The sequence is . The common ratio of the sequence is . The sum of the first fiv
hichkok12 [17]
We have the following remark
-81/-54= -54/-36 = -36/ -24=...= 1.5
the sequence is geometric sequence
the common ratio of the sequence is 1.5
the sum of the five terms of the sequence is 
S5= a[1- (1.5)^5  / 1-1.5],  a first term, 
S5= -42*6.5= - 276
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A peach weighs 65 grams. If you buy 10 peaches and they sell for $5.50 per kilogram, how much will they cost? Please helpppppp!!
zzz [600]

Answer:

$3.57 per kilogram

Step-by-step explanation:

65 grams = 0.065 kilograms = weight of a single peach

0.65 = weight of 10 peaches

0.65 x $5.50 = cost of 10 peaches = 3.575

6 0
3 years ago
PLEASE ANSWERRRRRRRRRRRRRRRRR
zhannawk [14.2K]

The graph suggests that the two lines meet at (3,6)

If this is true, that point must belong to both lines.

To check this, plug x=3 in both equations, and you must get y=6 once you simplifiy all the numbers.

In the first equation we have

5\cdot 3-3y= -3 \iff 3y=15+3\iff 3y=18 \iff y=6

In the second,

3+3y=21 \iff 3y=18\iff y=6

6 0
3 years ago
ANSWER QUICKLYYYY 30 POINTS!!
adoni [48]

Answer:

36 , 0, 79

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x!!!!!.....
mojhsa [17]
X=10.5
8/6=14/x
Cross multiply
8x=84
Divide 8 to both sides
X=10.5
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is m ZDFC?<br><br> O45°<br> O 80°<br> O 125°<br> O 135
    13·2 answers
  • In this picture, find the value of X.
    8·1 answer
  • How to subtract 6 3/9 - 4
    5·1 answer
  • Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.
    6·2 answers
  • Shade the grid and write the equivalent percent for each fraction. fraction:19/50
    12·1 answer
  • What multiplication problem is equivalent to<br> 3 3/8 divided 3/4
    15·1 answer
  • (2, 4) and (6, 12) find slope
    9·1 answer
  • Pls help me with this! Thank u !!
    14·1 answer
  • BRAINLIEST LOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • What is a simplified expression for 2^2.2^3/2^4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!