1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
2 years ago
11

What is the factor to change pounds to kilograms

Mathematics
1 answer:
daser333 [38]2 years ago
7 0
Multiply pounds by 2.205
You might be interested in
Find the perimeter of a circle O
ExtremeBDS [4]

The formula for finding the perimeter of a circle is P = 2 x 3.14 x r

The perimeter would be 2 x 3.14 x 14

The perimeter is 87.92 cm


6 0
2 years ago
Solve the following problems
rosijanka [135]

Answer:

135°

Step-by-step explanation:

∠AOB = ∠COB = 90°

∠BOK = 45°

90 + 45 = 135°

8 0
2 years ago
A painter earns $15 per hour what is the minimum number of hours he must work to earn at least $200? Write an inequality To repr
BlackZzzverrR [31]

15x>200.  The minimum number of hours he must work to earn at least $200 is 14 hours.  Working 14 hours will allow him to receive $210.  This is the minimum number of hours he can work because if he works 13 hours instead, he will only make $195, which is less than 200.  15x>200 (15x is equal to or greater than 200) x=14.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve y over negative 4 + 5 = 15.<br><br> 80<br> −80<br> 40<br> −40
Virty [35]
The answer is - 40. Observe.

y/-4 + 5 = 15
y = -40 
-40/-4 = 10
10 + 5 = 15 

Thus, y= -40
8 0
3 years ago
Could someone help me with this calc question please
trapecia [35]

I hope this helps you...

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How many endpoints are needed to draw ten line segments
    6·1 answer
  • Olga used 100 ounces of flour to make 225 muffins. How many ounces of flour will be used to make 300 muffins?
    5·2 answers
  • Enter an equation in point slope form for the line. Slope is 3 and (-6, -1) is on the line.
    13·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Make x the subject of the formula<br><br><br> x/2c = a + 4
    12·1 answer
  • Evaluate the integral by interpreting it in terms of areas. In other words, draw a picture of the region the integral represents
    10·1 answer
  • The solution set of 2-3x/4-8=3x/4​
    6·2 answers
  • 19/20-3/10<br><br> Simplify if needed <br> For brainliest
    12·2 answers
  • Identify the algebraic expression that represents the word phrase "7 less than a number
    14·1 answer
  • Is this correct? will mark as brainliest
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!