1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
3 years ago
13

The function C(x)=10x+5,000 represents the cost to produce x number of items. How many items should be produced so that the aver

age cost is less than $60?
Mathematics
1 answer:
hjlf3 years ago
5 0
Idk cuhhhhhhhhhhuhgfhdhsnshsjjsjdjdjdkdkdkdkdkdkdmsmejsjvhhhhhhhhh88383
You might be interested in
Please help me please please help me
Lynna [10]

Answer:

.........................................................................................-----------------------------------

Step-by-step explanation:

------------------------------------------------------------------................................................

8 0
2 years ago
Q) 18 & 20 please answer.
Setler [38]
18. S=r^2-t^2
S+t^2=r^2
r=sqrt(S+t^2)
20. Tan 18=x/12
x=12×Tan 18
x=3.899036355
x=3.90

I hope this helps.
5 0
2 years ago
Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
MaRussiya [10]
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the previous problem, people sampled three crackers: one from a manufacturer and two from competitors. It turns out that 35%
kipiarov [429]
This cracker should be manufactured because the percent of people thinking the cracker tasted best is greater than the competitor's cracker. This means you will know that your cracker and it's quality is at least better than the two others.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can y’all help plsss
gtnhenbr [62]

Answer:

ok so a way to do this is that

124-180=56

75-180=105

105+56= 161

180-161= 19

180-19=161

so A.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer CORRECTLY !!!!!!! WILL MARK BRAINLIEST !!!!!!!!
    15·2 answers
  • Let B=[-1 3 6 -3].Find-4B.
    10·1 answer
  • writing to explain does japera keep the longer books on the top or the bottom shelf? how do you know?
    8·1 answer
  • Solve for y. W=X+Xyz
    7·1 answer
  • What is 3.4 in fraction
    15·1 answer
  • Try This question and I’ll give you brainliest
    9·2 answers
  • I need help asapp:) thank youu
    10·2 answers
  • Which of the following is the quotient of the rational expressions shown
    14·1 answer
  • A professional quarterback passed for 4,383 yards in 16 games in one football season. He wants to know his passing yardage per g
    12·1 answer
  • The figure is a parallelogram.<br> Solve for x.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!