1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
3 years ago
9

A new company spent $9,399.74 on 24 tablets for their employees. How much did each tablet cost? Round your answer to the nearest

cent.
Mathematics
2 answers:
Nitella [24]3 years ago
8 0

$391.655 or $391.66 per table

Viefleur [7K]3 years ago
6 0

Answer:

Each tablet cost $391.96.

Step-by-step explanation:

Since company spent $9399.74 for Tablets for their employees and number of tablets purchased was 24.

Here we have to calculate the value of each tablet.

We will use unitary method to calculate the cost of each tablet.

∵ Total cost of 24 tablets was = $9399.74

∴ Cost of one tablet will be =\frac{Total money spent}{number of tablets}

= \frac{9399.74}{24} = $391.96

Therefore each tablet will cost to the company = $391.66

You might be interested in
54.00 for tickets write a unit rate for the situation
schepotkina [342]
54 dollars/1 ticket.
sorry couldnt find fraction bar used / instead .
6 0
3 years ago
A sign on the pumps at a gas station encourages customers to have their oil checked, and claims that one out of 10 cars needs to
Archy [21]

Answer:

0.2916, 0.1488, 0.0319

Step-by-step explanation:

Given that a sign on the pumps at a gas station encourages customers to have their oil checked, and claims that one out of 10 cars needs to have oil added.

Since each trial is independent there is a constant probability for any random car to need oil is 0.10

Let X be the number of cars that need oil

A) Here X is BIN(4,0.1)

P(X=1) = 4C1(0.1)(0.9)^3 \\= 0.2916

B) Here X is Bin (8, 0.1)

P(x=2) = 8C2 (0.1)^2 (0.9)^6\\\\=0.1488

C) Here X is Bin (20,5)

P(x=5) = 20C5 (0.1)^5 (0.9)^{15} \\=0.0319

3 0
3 years ago
Kendra has a painting canvas that is 20 inches wide by 37 inches high. She painted a red rose, which covered 50% of the canvas.
uysha [10]
The total area is:
 A = (20) * (37)
 A = 740 in ^ 2
 We can make the following rule of three:
 740in ^ 2 -----> 100%
 x --------------> 50%
 Clearing x we have:
 x = (50/100) * (740)
 x = 370 in ^ 2
 Answer:
 
the area of the canvas which was covered by the red rose was:
 
x = 370 in ^ 2
6 0
3 years ago
Mr suresh had 7/9 kg of sugar. He used 1/3 of it. How much sugar did he use?​
BabaBlast [244]

1/3 * 7/9 kg = (1 * 7)/(3 * 9) kg = 7/27 kg

He used 7/27 kg of sugar.

3 0
3 years ago
15 POINTS!!! PLEASE HELP ASAP! WILL MARK BRAINLIST!
olga nikolaevna [1]

Answer:

136

Step-by-step explanation:

hyo^2=opp^2+adj^2

x^2=6^2+10^2

x^2=36+100

x^2=136

x=

\sqrt{136}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • What is the rule for X=2 Y=2
    14·1 answer
  • I will give you BRAINLIEST
    9·2 answers
  • What set of transformations is performed on ABCD to form A′B′C′D′?
    7·1 answer
  • Please This is all i need left so then i can submit it +8 points. The table of values represents a linear function g(x), where x
    7·2 answers
  • Miya is picking up two friends to go the beach. She drives from her house to
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION I REALLY NEED HELP
    7·1 answer
  • If x + 3/4 = 1 , then which point on the number line could be x?
    9·1 answer
  • Work out: 0.03 x 0.6
    5·1 answer
  • What is 54 in the ratio 5:11:2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!