1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
14

Ella purchased a game that was on sale for 12% off. The sales tax in her county is 6%. Let y represent the original price of the

game. Write an expression that can be used to determine the final cost of the game.
y − 0.12y
0.06(0.88y)
1.06(0.88y)
y − 0.88y + 0.06y
Mathematics
2 answers:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
6 0
Hey there!

Your answer will be 1.06 :P 

Have a wonderful day beautiful!
Amiraneli [1.4K]3 years ago
5 0
<span>Let y represent the original price of the game.
</span><span>Ella purchased a game that was on sale for 12% off, so she purchased at 0.88y
</span><span>sales tax in her county is 6%

</span> final cost = 1.06(0.88y)

<span>answer

</span>1.06(0.88y)
You might be interested in
Fixed costs are $3,000, variable costs are $5 per unit. The company will manufacture 100 units and chart a 50% markup. Using the
dmitriy555 [2]

Answer:

1. Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25

2. The change in selling price from 2018 to 2019 is $3.69 or 33.5% reduction.

3. To break-even, unit sales = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = 5,600 units

4. Units to break-even = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $125,000

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed costs = $3,000

Variable costs per unit = $5

Units manufactured = 100 units

Total variable costs = $500 ($5 * 100)

Total costs = $3,500 ($500 + $3,000)

Cost per unit = $3.50

Markup percentage = 50%

Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25 ($3.50 * 1.5)

b) Fixed costs per year = $150,000

Variable costs per unit = $3

Production units = 30,000

Total variable costs = $90,000 ($3 * 30,000)

Cost-based pricing with a profit margin = $3 per unit

Total costs = $240,000 ($90,000 + $150,000)

Cost per unit = $8 ($240,000/30,000)

Selling price per unit = $11 ($8 + $3)

Variable cost = $2 per unit

Production units = 65,000 units

Total costs = ($2 * 65,000 + $150,000)

= $280,000 ($130,000 + $150,000)

Unit cost = $4.31 ($280,000/65,000)

Selling price = $7.31 ($4.31 + $3)

Change in selling = $3.69 ($11 = $7.31) = 33.5%

c) Fixed costs = $500,000

Per unit costs = $75

Proposed price = $200

Contribution margin per unit = $125 ($200 - $75)

To break-even, unit sales = $500,000/$125 = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = $700,000/$125 = 5,600 units

d) Kitchen and related equipment costs = $100,000

Other fixed costs per year = $50,000

Variable costs = $6 per platter

Price per meal = $10

Contribution margin per meal = $4 ($10 - $6)

Units to break-even = $50,000/$4 = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $50,000/40% = $125,000

5 0
3 years ago
Nate's weekly pay increased from $710 to $770. Which of the following is closest to the
Maksim231197 [3]

Answer:

about 7.2 I think

Step-by-step explanation:

if his pay went up all the way to 770 it would be going up either 7.8 or 7.2

7 0
3 years ago
Reuben has scores of 70,75,83, and 80 on four spanish quizzes. what score must he get on the next quiz to achieve an average of
Sergio [31]
X - the score he must get

\frac{70+75+83+80+x}{5} \geq 80 \\&#10;\frac{308+x}{5} \geq 80 \\&#10;308+x \geq 400 \\&#10;x \geq 92

He must get at least 92 points.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplified form of 3.2 to the power of 4
Nezavi [6.7K]
12.8 is the answer you can multiply 3.2 to 4 or you can add 3.2 to 3.2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that passes through (1,-4) and (-4,-6)​
Fudgin [204]

The slope of the line is 4/10

remember: rise over run

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats 999 divided by 9?
    15·2 answers
  • A hotel manager found that his gross Receipts for the day including a 3% sales tax were $1,551.18 find the amount of sales tax c
    14·1 answer
  • Rebecca sells greetings cards at £1.47 each. She donates 3 7 of this money to a charity. How much does the charity receive from
    14·1 answer
  • Please please please help!! ASAP
    12·1 answer
  • Mr. Calles collects football memorabilia of his favorite teams. He collects Rams, 49ers, and Chargers mementos. The number of Ra
    6·1 answer
  • A bee flies at 10 feet per second directly to a flower bed from its hive. The bee stays at the flower bed for 12 minutes, and th
    9·2 answers
  • Edmond doubled the width of the crate. How do the perimeter and the area of the floor of the new crate compare to those of the o
    8·1 answer
  • Which equation can be used to calculate the area of the shaded triangle in the figure below?
    10·2 answers
  • A set of data is organized by categories. Which type of graph will best represent the data?
    11·1 answer
  • PLZS help need by today!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!