1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
13

In geometry every single term must be defined

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]3 years ago
5 0
If this is a T/F question

then falseeeee

You might be interested in
A turkey costs $1.05 per pound. There are going to be fifteen people at Thanksgiving dinner. Plan for each person to eat two, 3/
valina [46]

Answer:

<em>I will need to buy 22.5 pounds of turkey and pay $23.63</em>

Step-by-step explanation:

<u>Proportions</u>

Each person is planned to eat 2 x 3/8 pound servings of turkey for thanksgiving dinner. This means each person will eat

2\cdot\frac{3}{4}=\frac{3}{2}

pounds of turkey.

There are going to be 15 people at the dinner, thus the total turkey needed is:

15\cdot\frac{3}{2}=22.5~pounds

The turkey costs $1.05 per pound, thus the total cost is

22.5*$1.05 = $23.63

I will need to buy 22.5 pounds of turkey and pay $23.63

6 0
3 years ago
What is the solution to this system of equations? 2t + w = 10 4t = 20 − 2w A. It has no solution. B. It has infinite solutions.
joja [24]

Answer:

<h3>B. It has infinite solutions</h3>

Step-by-step explanation:

Given the system of equations:

2t + w = 10 ..... 1

4t = 20 − 2w ... 2

From 1:

w = 10-2t ...3

Substitute 3 into 2 to have;

4t = 20 - 2(10-2t)

4t = 20-20+4t

4t = 4t

Let t = k

Substitute t = k into 1 and get w;

From 1: 2t + w = 10

2k + w =10

w = 10 - 2k

<em>k can take any integers. This shows that the solution to the equation is infinite</em>

<em></em>

7 0
3 years ago
Roll a dice. Chance of it landing on a 6 is ? In ?
ohaa [14]
It is a 1 to 6 ratio
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Statisticians use ______ scores to divide the ______ under a curve the way people use a knife to cut pizza. Just as the pizza is
solong [7]

Answer:

Statisticians use z-scores to divide the area under a curve the way people use a knife to cut pizza.

Step-by-step explanation:

Statisticians use z-scores to divide the area under a curve the way people use a knife to cut pizza.

z-score:

  • A z-score is a numerical measurement which is measured in terms of standard deviations from the mean.
  • Formula:

z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}

  • If a z-score is 0, it tells that the data point is same as the mean.
  • Area under the normal curve is 1.
6 0
3 years ago
1. What is the formula for Pythagorean Theorem
Debora [2.8K]

Answer:

The formula is a^2 + b^2 = c^2

Step-by-step explanation:

A and B are legs and C is the hypothunisis.

The theorem is used for triangles.

4^2  + 5^2 = c^2

16 + 25 = c^2

41 = c^2

sqr(41) = sqr(c)^2

c = 6.403124237

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Difference between graphing cos(2x) and graphing 2cos (x)
    11·1 answer
  • First use front end rounding to estimate the answer. Then multiply to find the exact answer.
    9·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Angle BDC measures 42°. What is the measure of angle BAC
    12·1 answer
  • Can someone help me on this problem please!<br> Find the value of Y
    13·1 answer
  • Kevin bought 4 pizzas to share with friends. If each person has 2/3 of a pizza how many friends can have pizza?
    11·1 answer
  • If 2 shirts cost 18.80, how much would 9 shirt cost.
    10·1 answer
  • Which of the following lengths will form a triangle?
    14·1 answer
  • The table below shows the cost of comic books.
    7·1 answer
  • Which statement best describes the rotation
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!